VAT zapłaci u siebie zagraniczny kontrahent

Sprzedaż towarów dla kontrahenta z innego państwa Unii Europejskiej nie zawsze jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Gdy towary są montowane w innym kraju, VAT od tej transakcji rozliczy unijny nabywca
- Jesteśmy producentem i importerem maszyn oraz urządzeń służących do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, zarejestrowanym jako podatnik VAT oraz podatnik VAT UE. Obecnie sprzedajemy komplet maszyn (linia produkcyjna) dla firmy z siedzibą w Niemczech. Dodatkowo zobowiązaliśmy się do wykonania montażu tych maszyn w siedzibie nabywcy (w Niemczech). Czy w związku z tą transakcją powinniśmy rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)? Czy gdy zrealizujemy analogiczną dostawę dla kontrahenta spoza UE, powinniśmy wykazać eksport towarów? - pyta czytelnik DF.Zgodnie z definicją ustawową przez WDT rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, a więc w ramach dostawy towarów. W rezultacie sprzedaż towarów pomiędzy dwoma podatnikami z różnych krajów UE (i jednocześnie ich przemieszczenie z jednego do drugiego kraju UE) jest WDT. Taka dostawa co d...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL