fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Tegoroczna powódź kosztowała lasy 160 mln zł

Leśnicy ostatecznie podliczyli straty spowodowane w lasach tegorocznymi powodziami. Ucierpiały wówczas nie tylko miasta i wioski, ale zalane zostało wiele hektarów polskich lasów
Ulewne deszcze i fale powodziowe zniszczyły drogi, mosty, przepusty, budynki mieszkalne, szlaki zrywkowe, wywroty, osuwiska, podtopione zostały młodniki i drzewostany.
Największe spustoszeń woda dokonała na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Krośnie, Wrocławiu i Krakowie. Nie ucierpiały jedynie lasy na terenie RDLP w Pile, Szczecinie, Szczecinku i Gdańsku.
W dyrekcji katowickiej powodzie uszkodziły aż 340 km dróg i 67 mostów. Straty z tego tytułu wyniosły ponad 19 mln zł. Jeszcze większe koszty – prawie 22 mln zł – pochłonie naprawa 232 km dróg i sześciu mostów zmytych przez wodę na terenie dyrekcji krośnieńskiej. Także po ponad 200 km dróg i co najmniej kilkanaście mostów woda uszkodziła na terenach dyrekcji krakowskiej i wrocławskiej.
Największe straty jeśli chodzi o uszkodzenie budynków mieszkalnych poniosła dyrekcja radomska. Naprawa 18 nieruchomości pochłonęła ponad milion złotych.
Straty w szkółkach liczone są w setkach tysięcy złotych. Większe były szkody powierzchniowe: straty wywołane podtopieniami upraw, młodników i starszych drzewostanów w dyrekcji katowickiej przekroczyły 5,5 mln zł. Kolejne 6,6 mln zł to inne szkody w tej dyrekcji, m.in. koszt pozyskanego drewna zniszczonego przez powódź, zniszczenia zabudowy potoków, szlaków zrywkowych czy osuwisk.
W sumie straty wywołane powodzią w dyrekcji katowickiej wyniosły ponad 39 mln zł. Niewiele mniej – 35,8 mln zł – wyniosły one w Krośnie. We wrocławskiej dyrekcji straty pochłonęły ponad 28 mln zł a w krakowskiej prawie 19 mln zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA