fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Jest spółka do stadionu

Minister sportu powołała spółkę do budowy Stadionu Narodowego. Jej szefem został urzędnik, któremu już raz budowa piłkarskiego obiektu w stolicy się nie udała
- Tutaj będzie zaplecze budowy stadionu, który stanie niedaleko na błoniach -powiedziała na murawie Stadionu Dziesięciolecia minister Elżbieta Jakubiak, ogłaszając decyzję o powołaniu spółki Narodowe Centrum Sportu.
Do1 listopada spółka ma wybrać pracownię, która zaprojektuje stadion. Wybór nastąpi nie w przetargu, ale z wolnej ręki.
- Tylko w ten sposób będziemy mogli szybko rozpocząć prace projektowe i zmniejszyć do minimum możliwość oprotestowania przegranym - tłumaczy Michał Borowski, który stanął na jej czele. Borowski od lipca był w Ministerstwie Sportu koordynatorem ds. przygotowań do Euro 2012.
Projektowanie zajmie ok. ośmiu miesięcy, prace budowlane rozpoczną się wiosną 2009 r. Stadion ma być gotowy do połowy 2011 r. Ministerstwo Sportu jeszcze w tym miesiącu będzie negocjować z piłkarską federacją przesunięcie terminu oddania obiektu właśnie na tę datę. Obowiązująca umowa przewiduje zakończenie budowy na połowę 2010 r. To już nierealny termin.
W skład rady nadzorczej spółki NCS weszli m.in. Mirosław Kochalski i Agata Mikołajczyk. Odpowiadali oni już za przetargi w stolicy, kiedy miastem rządziło PiS, a prezydentem był Lech Kaczyński. Efekt - ciągnące się latami procedury na największe miejskie inwestycje, takie jak oczyszczalnia ścieków Czajka, most Północny, pałac Saski czy stadion piłkarski przy Łazienkowskiej. Za tę ostatnią inwestycję osobiście odpowiedzialny był Michał Borowski, wówczas naczelny architekt miasta.
-Przetargi na stadion nie udawały się, ponieważ oferty były nieważne - tłumaczy dziś. I wylicza swoje sukcesy: - Udały mi się konkursy chociażby na Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich.
Według Jakubiak członkowie spółki należą do najlepszych specjalistów. Borowski zapowiedział, że po wyborach zatrudni jeszcze co najmniej dziesięciu fachowców, którzy pomogą w budowie obiektu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA