fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Nasza Klasa znów zmieni właściciela?

Maciej Popowicz, założyciel Naszej-Klasy z koleżankami, które spotkały się po latach dzięki serwisowi
Fotorzepa, Bartosz Sadowski BS Bartosz Sadowski
Portal został wystawiony na sprzedaż za 130 mln euro – donosi amerykański serwis technologiczny Techcrunch, powołując się na dwa niezależne źródła
Według należącego do koncernu AOL portalu, właściciel Naszej Klasy, amerykański fundusz inwestycyjny Tiger Global operujący za pośrednictwem cypryjskiej spółki Excolimp, chce pozbyć się polskiego serwisu ze względu na szybko rosnącą w naszym kraju popularność Facebooka. Globalny lider społeczności ma już ponad 500 mln zarejestrowanych użytkowników, których przybywa także w Polsce. Obecnie jest ich ok. 8 mln, dwa razy więcej niż w styczniu. Wycena 130 mln euro według Techcrunch jest bardzo wysoka.
Ewentualna sprzedaż Naszej Klasy, znanej od jakiegoś czasu pod marką NK.pl, byłaby kolejną w ciągu kilku miesięcy zmianą właściciela portalu. Poprzednia miała miejsce pod koniec sierpnia. Nasza Klasa zmieniła wtedy właściciela w skutek przetasowań w portfolio rosyjskiej firmy inwestycyjnej Digital Sky Technologies (DST). Od stycznia 2008 r. właścicielem 72 proc. Naszej Klasy był estoński Forticom, wehikuł inwestycyjny, w 75 proc. należący do DST. Rosyjska firma dokupiła brakujące 25 proc. od Tiger Global i estońskiego Gild Bankers, w rozliczeniu oddając m.in. kontrolę nad Naszą Klasą.
Nie jest jasne, co wydarzyło się potem. Według Techcrunch oraz źródeł „Rz” właścicielem 72 proc. Naszej Klasy jest właśnie Tiger Global. Jak jednak twierdzi Nasza Klasa, portal należy do zarejestrowanej na Cyprze spółki Excolimp. To, czy Excolimp jest przedłużeniem Tiger Global, czy niezależną spółką, jest trudne do ustalenia. Vitaly Rubstein, jeden z współwłaścicieli Excolimp i jednocześnie jeden ze współwłaścicieli Forticomu, nie odbierał w środę wieczorem telefonu.
W 2009 r. Nasza Klasa wygenerowała 62,8 mln zł przychodu i 18,5 mln zł zysku netto. Jednym z głównych źródeł przychodu są reklamy oraz płatne usługi dodatkowe.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA