fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Icentis zorganizuje dla KHW nawet 1,5 mld zł finansowania

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Potwierdziły się informacje „Rzeczpospolitej”. Dziś w południe Katowicki Holding Węglowy podpisał umowę na finansowanie z firmą Icentis Igora Chalupca
Icentis pozyskiwał ostatnio ok. 2 mld zł dla Energii. Teraz ma pomóc KHW w pozyskaniu 0,8-1,5 mld zł. Średnioterminowego finansowania. – Konkretna kwota będzie znana dopiero po due dilligance – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Artur Trzeciakowski, wiceprezes holdingu.
Proces obejmuje trzy etapy: due dilligance, memorandum i konkretne umowy.
– Pierwszych transz pieniędzy spodziewamy się w połowie 2011 r. – mówi „Rzeczpospolitej” wiceprezes Roman Łój, koordynujący prace zarządu KHW. Po co holdingowi takie pieniądze? A no po to, że ma do spłacenia jeszcze 263 mln zł przeterminowanych zobowiązań. Po drugie szykuje się on do debiutu giełdowego i musi poprawić swoją kondycję. W wyniku umowy na finansowanie KHW wyemituje obligacje – ale już nie węglowe, spłacane surowcem (teraz prowadzi taki program, wyemitował już papiery za ponad 420 mln zł), ani zamienne na akcje.
– Zmiana struktury finansowania jest konieczna, by realizować przyjętą przez właściciela strategię , w tym likwidację zadłużenia zakładaną w 2011 roku.– mówi Trzeciakowski. Do końca tego roku poziom zobowiązań przeterminowanych ma spaść do 211 mln zł., a w 2011 do zera.
KHW chciałby znaleźć się na giełdzie pod koniec 2011 r., jednak najpewniej ustąpi miejsca Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Holding jednak z tym się liczy.
– Skupiamy się na cięciu kosztów, z naszego punktu widzenia rocznie można je obniżyć o 600 mln zł rocznie. To dzięki tworzeniu megakopalni – tłumaczy wiceprezes Łój. KHW bowiem chce połączyć swoje zakłady w jeden duży, efektywniejszy i tańszy. Dodatkowo stara się o nowe koncesje, m.in. w części dawnej kopalni Niwka Modrzejów czy Starą Ligotę dla kopalni Wujek Śląsk.
Spółka domyka też sprawę opcji walutowych, które w kryzysie mocno zaciążyły na jej wynikach.
– Negocjacje z bankami trwają – mówi Trzeciakowski. – Na dzień dzisiejszy transakcje te nie mają już wpływu ani na wynik ani na płynność dodając, że teraz KHW w ogóle nie korzysta z opcji walutowych. Zdaniem zarządu KHW możliwość redukcji kosztów i pozyskanie finansowania przełożą się na dużo większy zysk KHW i będą to dobre sygnały dla inwestorów. Z naszych informacji wynika, że po 2015 r. KHW szacuje nawet zyski rzędu 400 mln zł netto (dla porównania w ubiegłym roku było to niespełna 90 mln zł).
– Pomimo wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie produkcji energii elektrycznej ilość węgla zużywanego do jej wytwarzania w Europie do roku 2030 nie zmniejszy się, a wręcz ulegnie zwiększeniu. Wskazują na to opracowania uwzględniające obecne i przyszłe możliwości wytwórcze oraz zakładany wzrost zużycia energii elektrycznej w Europie– mówi wiceprezes Łój.
A ceny węgla na 2011 r.? – Pójdą w górę zgodnie z światowymi trendami – dodaje.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA