fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sprzedaż Enei na finiszu

Jan Kulczyk
Fotorzepa, Magdalena Jodłowska
Dziś składanie ofert. Transakcja przejęcia poznańskiej Enei za 5,6 mld zł blisko finału
– Inwestor dla Enei może zostać wybrany już w środę – mówi „Rz” osoba zbliżona do transakcji. Dziś upływa ostateczny termin, w którym GDF Suez i Kulczyk Investments muszą przysłać do Ministerstwa Skarbu Państwa oferty na kupno 51 proc. akcji Enei. Niewykluczone, że już po południu dowiemy się, kto wygrał.
Wybrany przez Skarb Państwa inwestor kupi 51 proc. akcji poznańskiej grupy energetycznej. Według naszych ustaleń obie strony zaoferowały zbliżoną cenę, po 25 zł za walor. Łączna wartość transakcji przekroczy więc 5,6 mld zł.
Chociaż to zaproponowana cena ma główny wpływ na wybór inwestora, to ze względu na zbliżone oferty dużą rolę odegrały również zobowiązania pozacenowe, np. inwestycje w Enei. Jednak według naszych rozmówców spore pole do popisu podczas negocjacji mieli także prawnicy. Skarbowi Państwa bardzo zależy na czasie. – I GDF Suez, i Kulczyk Investments zostały zobowiązane podczas negocjacji do tego, by opracować plan transakcji tak, by została ona bez ryzyka dopięta przed końcem roku – ujawnia nasz rozmówca. Jakie propozycje w tej sprawie przedstawili inwestorzy? To tajemnica. – Rozwiązaniem, które zagwarantuje Skarbowi Państwa zbycie wszystkich posiadanych akcji w Enei, jest ogłoszenie przez wybranego inwestora wezwania na 100 proc. jej akcji – mówi Dariusz Harbaty, radca prawny z kancelarii Linklaters.
[ramka][b]Specjalnie dla „Rz”[/b]
[b]Jan Kulczyk, właściciel Kulczyk Investments[/b]
Enea zasługuje na miano firmy, która odgrywa znaczącą rolę nie tylko na polskim, ale również na europejskim rynku energii. Podmiotu kierowanego z Poznania przez polski zarząd, realizującego strategię wpisującą się w system bezpieczeństwa energetycznego Polski. Naszym celem jest budowa grupy energetycznej inwestującej zarówno w obszar wytwarzania, jak i dystrybucji. Zamierzamy kontynuować realizowane, a także zaplanowane projekty Enei oraz wzmocnić grupę dzięki rozpoczętym przedsięwzięciom budowy nowych mocy zasilanych węglem. Nasza strategia dla Enei oparta jest na doświadczeniach zdobytych na rynkach międzynarodowych, a także transformującej się polskiej gospodarki. Udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie przekształcać spółki, którymi zarządzamy, w liderów swoich rynków.
[b]Gérard Mestrallet, prezes francuskiego GDF Suez[/b]
Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, a przejęcie Enei jest jednym z kluczowych projektów, w które angażujemy się w tym roku. Zakładając, że to GDF kupi od Skarbu Państwa akcje tej grupy, chcielibyśmy uczynić ją bazą do rozwoju biznesu grupy na region Europy Środkowo-Wschodniej. Ze względu na obowiązujące nas dzisiaj klauzule poufności, wynikające z trwających rozmów ze Skarbem Państwa, nie mogę w szczegółach przedstawić planu inwestycyjnego, który proponujemy dla Enei. Jeżeli jednak chodzi o pytania dotyczące rozbudowy Elektrowni Kozienice, to jesteśmy w pełni świadomi, jak ważnym surowcem dla Polski jest węgiel kamienny, i nasza strategia to uwzględnia. Za wcześnie jest na deklaracje, czy moglibyśmy wykorzystać aktywa Enei np. do budowy elektrowni atomowej w Polsce. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA