fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niemcy: Żydzi nie godzą się na projekt Steinbach

Erika Steinbach
AFP
Jerzy Haszczyński
Wpływowa Centralna Rada Żydów w Niemczech znowu krytykuje plany muzeum wypędzonych w Berlinie. I nie zamierza przywrócić swoich przedstawicieli do rady fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie (SFVV) zajmującej się realizacją projektu
Rrada SFVV ma omówić nieznany szerszej publiczności projekt upamiętnienia wysiedleń. Wiceszef Centralnej Rady Żydów Salomon Korn przeczytał 28-stronicowy dokument i nie krył oburzenia. To, jak cytuje go „Der Spiegel”, ogólny przegląd ponad 30 grup etnicznych wypędzonych w Europie.
„Żydzi byli pierwszymi wypędzonymi w tym kraju, a tego się wystarczająco w projekcie nie docenia” – powiedział Korn, który miał zasiadać w 21-osobowej radzie fundacji. Wraz z drugą przedstawicielką głównej organizacji żydowskiej Lalą Süsskind zawiesił swój udział na początku września. Był to protest przeciwko podważającym odpowiedzialność Niemiec za wywołanie drugiej wojny wypowiedziom dwóch tymczasowych przedstawicieli Związku Wypędzonych w fundacji SFVV.
Informacja o krytyce Centralnej Rady Żydów pojawiła się w sobotę kilka godzin po ponownym wyborze Eriki Steinbach na szefową Związku Wypędzonych. Steinbach, jak pisze agencja DPA, przestrzegła przed „rozmyciem celów SFVV”. Zapowiedziała obronę projektu muzeum wypędzonych przed próbami przekształcenia go w muzeum drugiej wojny światowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA