fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Bellocchio o Mussolinim

Na całe dekady świat zapomniał o Idzie i jej małżeństwie z Mussolinim
against gravity
Dyktatorzy mają sprawdzony patent na to, by w majestacie prawa eliminować niechciane jednostki ze społeczeństwa. Wystarczy zrobić z niewygodnego oponenta wariata i zamknąć go w szpitalu psychiatrycznym.
Czytaj też:
[link=http://www.rp.pl/artykul/9146,551589-Sekretne-malzenstwo-Duce.html]Sekretne małżeństwo faszystowskiego wodza[/link]
[link=http://www.rp.pl/galeria/9131,1,551589.html]Zobacz galerię zdjęć[/link]
Ida Dalser spędziła w domu dla obłąkanych prowadzonym przez zakonnice 15 lat i w nim zmarła. Była pierwszą żoną Mussoliniego, który po powrocie z frontów I wojny światowej ożenił się ponownie z inną kobietą, nie rozwodząc się z poprzednią – faszystowski dyktator się nie rozwodzi.
Ida, której majątkowi Duce zawdzięczał karierę polityczną i od której pożyczył pieniądze, stała się niewygodna, zwłaszcza że nie chciała zamilknąć. Ich syn Benito Albino także został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zmarł jako 26-latek.
Te fakty zostały tak skrzętnie zatuszowane przez faszystów, że na całe dekady świat zapomniał o Idzie i jej małżeństwie z dyktatorem. Sprawa wyszła na jaw dzięki śledztwu dziennikarza. Marco Bellocchio – od lat 60. XX w. jeden z najważniejszych włoskich reżyserów – nakręcił na podstawie jego odkryć poruszający dramat polityczny z solidną kreacją pięknej i znanej u nas Giovanny Mezzogiorno.
Film – który przegrał bój o Złotą Palmę w Cannes z „Białą wstążką” Hanekego – porywa opowieścią i tempem, aktorstwem i muzyką. Bellocchio, jak zwykle bezkompromisowy, znowu odważnie skrytykował wspierający faszyzm Kościół katolicki, który odegrał kluczową rolę w ubezwłasnowolnieniu Idy Dalser i skutecznym utrudnianiu kontaktów z synem. Nie zobaczyła go nigdy od momentu, gdy został jej odebrany jako kilkulatek.
[i]Włochy, Francja 2009, reż. Marco Bellocchio, wyk. Giovanna Mezzogiorno, Filippo Timi, Michela Cescon, Fausto Russo Alesi [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA