fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

IRA w Bajce

IRA zagra tym razem „bez prądu”
Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Na rockowej scenie Bajki przyszedł czas – po występach Patrycji Markowskiej i Kasi Kowalskiej – na panów. W niedzielę zagra Lipali, a w poniedziałek IRA – oba zespoły w wersji „bez prądu”.
Lipali, grupa Tomasza Lipnickiego, dawniej kojarzonego z Illusion – polską odpowiedzią na amerykański grunge, to kontynuacja jego solowej kariery. Zaczynał ją od flirtu z muzyką elektroniczną, co amatorów cięższej odmiany rocka nie zdobyło, ale zawładnęło za to wielbicielami Davida Sylviana i Roberta Frippa. W 2004 r. płytą „Pi” zespół powrócił do sensu stricto rockowej stylistyki. W 2009 r. wypuścił na rynek czwarty krążek „Trio”, nagrany zresztą w takim jak tytuł składzie. Odznacza się on oszczędną formą, w której nie brak miejsca na przebojowe granie – niektórych kompozycji nie powstydziłyby się takie kapele, jak Alice In Chains, Soundgarden czy Deftones.
Warunki głosowe lidera sprawiają, że potrafi on wyrazić wiele sprzecznych emocji i to w sposób bardzo konkretny – „Barykady”, „Upadam” oraz „Ponoć”, „Życie cudem” nie bez kozery stały się radiowymi szlagierami.
Dzień później na tej samej scenie okazja dla innego grona fanów – najbardziej znane kompozycje zespołu IRA będzie można usłyszeć w akustycznych aranżacjach.
Idąc za kolejnymi modami panującymi w muzyce rockowej na przestrzeni lat, również IRA daje się chwalić za wypracowanie własnego stylu. Jest to tym cenniejsze, że jej członkowie, na czele z wokalistą Arturem Gadowskim, nigdy nie kryli estymy, jaką darzą muzykę amerykańską – głównie za jej poszukiwania na gruncie harmonicznym i energetycznym.
[i]Sounds of Bajka, Teatr Bajka, ul. Marszałkowska 138, bilety: 37 – 109 zł, rezerwacje: tel. 22 826 69 66, niedziela (17.10) – poniedziałek (18.10), godz. 20.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA