fbTrack

Media

Schymalla usuwa z Jedynki TVP Wildsteina i Gargas

Iwona Schymalla została dyrektorem Jedynki we wtorek
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Znikają „Bronisław Wildstein przedstawia” i „Misja specjalna”. Nie będzie też Joanny Lichockiej
To decyzje zarządu TVP i nowej dyrektor Jedynki Iwony Schymalli, która we wtorek zastąpiła na tym stanowisku Witolda Gadowskiego.
Ani Bronisław Wildstein, ani Anita Gargas, autorka „Misji specjalnej”, nie zostali osobiście poinformowani o zdjęciu ich programów z anteny. O tym, że mają zaprzestać prac nad kolejnymi odcinkami, dowiedzieli się od swoich producentów. Oficjalny powód? Niezadowalające wyniki oglądalności.
– Dla mnie jest to całkiem niezrozumiała decyzja – komentuje Gargas. – Zarówno pod względem merytorycznym, jak i ekonomicznym. Źle by było, gdyby się okazało, że kierownictwo anteny uległo presji politycznej. Dziennikarka dodaje, że trudno oceniać wyniki oglądalności, skoro programy wróciły po wakacjach na antenę w inne dni i o innej porze. – Nie było żadnej akcji informującej o zmianie pory emisji. Widz mógł nawet nie wiedzieć, że programy wróciły – wytyka Gargas. Najbliższy odcinek „Misji” miał zostać wyemitowany we wtorek o zwykłej porze, czyli 22.40. Z informacji „Rz” wynika, że odcinek zobaczymy, ale o godzinie 0.50. Ostatni odcinek programu publicysty „Rz” Bronisława Wildsteina Jedynka wyemituje w niedzielę, 24 października. – Jak widać, nie ma w TVP miejsca na bezstronne dziennikarstwo oceniające krytycznie działania rządu – komentuje Wildstein. Zarówno jemu, jak i Gargas skończyły się krótkoterminowe umowy podpisane z telewizją. Gadowski próbował przed odejściem ocalić ich programy, wysyłając do zarządu podpisane przez kierownictwo Jedynki nowe umowy, które gwarantowałyby ich obecność na antenie do końca roku. Z informacji „Rz” wynika także, że z listopadowego grafiku zniknęło nazwisko Joanny Lichockiej jako jednej z prowadzących rozmowy z politykami w programie TVP 1 „Polityka przy kawie”. Kolejnym krokiem Schymalli będzie odwołanie szefa „Wiadomości” Jacka Karnowskiego. Jak ustaliliśmy decyzja ma zapaść we wtorek. Kto przejmie to stanowisko? Z nieoficjalnych informacji wynika, że tę posadę proponowano Jackowi Snopkiewiczowi, dyrektorowi biura koordynacji programowej i p.o. rzecznika TVP. Miał odmówić. Lecz nasi rozmówcy uważają, że może jeszcze zmienić zdanie. Według informatorów „Rz” Schymalla oprócz Snopkiewicza rozpatruje także innych kandydatów. – Chętnie widziałaby w „Wiadomościach” Hannę Lis – mówi jeden z nich. – Plotki, plotki, plotki – odpowiada „Rz” Hanna Lis. Jak wynika z naszych informacji, kolejną osobą rozważaną przez nową szefową Jedynki ma być Jarosław Kulczycki, prowadzący „Forum” w TVP Info, który wcześniej pracował już w „Wiadomościach”. W tym kontekście wymieniana jest także Dorota Wysocka-Schnepf. Zmiany w Jedynce to efekt porozumienia medialnego PO – SLD, w wyniku którego pod koniec sierpnia część członków rady nadzorczej TVP kojarzona z lewicą i Platformą zawiesiła prezesa TVP Romualda Orła i jego zastępcę Przemysława Tejkowskiego (obaj związani z PiS). W związku z tym obecny zarząd tworzą kojarzeni z lewicą Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=k.baranowska@rp.pl]k.baranowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL