fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

LOT do prywatyzacji

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
British Airways, Air France, Turkish i fundusz chcą kupić przewoźnika
Trzy linie lotnicze i jeden inwestor finansowy są zainteresowane udziałem w prywatyzacji LOT – podała w piątek PAP, powołując się na wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika.
– Odbyliśmy spotkania z kilkudziesięcioma inwestorami. Po tych spotkaniach trzech inwestorów branżowych i jeden finansowy przesłało dodatkowe pytania do zarządu LOT, co dowodzi, że są oni zainteresowani – mówił Gawlik.
– Harmonogram, który przedstawił doradca (Morgan Stanley – red.), zakłada, że wejście inwestora do LOT powinno nastąpić na przełomie II i III kwartału 2011 roku. Równolegle prowadzimy restrukturyzację spółki – dodał wiceminister.
Według informacji „Rz” trzej inwestorzy branżowi to francuskie linie Air France, brytyjskie British Airways (BA) i – jak pisaliśmy już w lutym – tureckie Turkish Airlines. Dwukrotnie potwierdził to zresztą w rozmowie z nami prezes Turkish Temel Kotil.
Wśród zainteresowanych nie ma natomiast Lufthansy. – Nasz dział fuzji i przejęć nie pracuje obecnie nad żadnym projektem związanym z polskim przewoźnikiem – mówi „Rz” rzecznik Lufthansy Aage Duenhaupt.
Jednak nowy prezes niemieckiego przewoźnika Chris Franz stwierdził w wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet, że „takiego wydarzenia jak prywatyzacja LOT nie można lekceważyć”.
Air France i British Airways są bardzo zaniepokojone ekspansją grupy Lufthansy w Europie. Niemcy przejęły już szwajcarskiego Swissa, austriackie Austrian Airlines, brytyjskie BMI i belgijskie Brussels Airlines. Cztery lata temu były zainteresowane również LOT, ale wówczas resort skarbu nawet nie chciał słyszeć o sprzedaży spółki.
Lufthansa musiała także uznać wyższość Air France podczas prób przejęcia Alitalii. Ostatecznie stworzyła własną włoską linię Lufthansa Italia, ale Francuzi zdobyli trzeciego członka swojej grupy Air France/KLM.
Również dla wzmocnienia pozycji na rynku połączyły się w tym roku British Airways i hiszpańska Iberia. Prezes BA Willie Walsh nie ukrywał, już po fuzji z Iberią, że jest zainteresowany dalszą ekspansją w Europie, gdzie według prognoz ekonomistów ma zostać ostatecznie trzech przewoźników.
Z kolei Turkish Airlines są najszybciej rozwijającą się linią w Europie. Ma całkowicie nową flotę i szuka przewoźnika w naszym regionie, który dowoziłby mu pasażerów do Stambułu, skąd Turkish przewoziłby ich dalej. Tyle że przy ekspansji LOT na Bliskim Wschodzie i planach powrotu na rynek azjatycki turecka opcja przestaje być tak atrakcyjna jak jeszcze rok temu.
Gawlik podał, że wejście inwestora do LOT odbyłoby się za pomocą podwyższenia kapitału, a inwestor objąłby udział mniejszościowy. – Chcielibyśmy też z nim uzgodnić sposób i harmonogram późniejszego wyjścia z niej Skarbu Państwa. Preferowaną ścieżką byłaby giełda – mówił Gawlik.
[i]
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, [mail=d.walewska@rp.pl]d.walewska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA