fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Galeria uderza w Izrael

Rzeczpospolita
"Czy Holocaust może usprawiedliwiać Zło?” – baner z takim pytaniem zawisł na jednej z kamienic w centrum Poznania.
To pomysł Abnormals Gallery. Celem jej twórców, jak sami tłumaczą, jest nie tylko promocja sztuki, ale i prowokacja. Na swojej stronie internetowej tak piszą o wywieszeniu plakatu : "Akcja ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na fakt łamania przez Izrael od wielu lat praw człowieka, prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Izrael jest krajem okupantem, stosuje legalne tortury, a część obywateli własnego kraju traktuje jak ludzi gorszej kategorii”.
Baner zdążył już wywołać dyskusję w internecie. – Plakat jest obrzydliwym paszkwilem, wykorzystującym Holocaust w nieczystych gierkach propagandowych antysemitów europejskich – oceniał w portalu tvp.info Przemysław Wiszniewski ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
To nie pierwsza tego typu akcja w Poznaniu. Jeszcze przed otwarciem galerii jej pomysłodawcy wywiesili na kamienicy plakat przedstawiający nagą kobietę z głową Myszki Miki oraz swastykę. Niedługo potem poznański radny niezależny Norbert Napieraj złożył prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miało ono polegać na propagowaniu faszyzmu. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa.
Pod koniec września w tym samym miejscu pojawił się plakat z hasłem " Witamy w Polsce, kraju, gdzie CIA torturuje ludzi” i zdjęciem nagiej, związanej kobiety w ciąży na tle amerykańskiej flagi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA