fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wicepremier na Śląsku o pieniądzach i bezpieczeństwie kopalń

Wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził podczas piątkowej wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, że zaakceptował podział dotacji budżetowej na inwestycje początkowe w górnictwie.
Pieniądze w najbliższych dniach powinny trafić na konta spółek węglowych – informuje nettg.pl
– Wczoraj zakończyliśmy procedurę weryfikacji. O ile pamiętam Kompania Węglowa partycypuje w kwocie 124 mln zł, Holding 122 mln zł, JSW 58 mln zł, PKW ponad 40 mln zł, a „Bogdanka” około 20 mln zł. Najważniejsze były kryteria, które decydują o efektywności, związane z jak największym udostępnieniem złóż – wyjaśniał wicepremier.
O pracach nad podziałem dotacji budżetowej mówiła też wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska: Zespół roboczy zarekomendował panu ministrowi wykaz inwestycji górniczych. Na 35 złożonych wniosków o dofinansowanie z budżetu 24 zmieściły się w kwocie 400 mln zł.
Najważniejszymi kryteriami według których ten ranking stworzono były rentowność inwestycji oraz ilość węgla udostępnionego w wyniku tych inwestycji. Wszystkie spółki węglowe partycypują w tych środkach. Pieniądze dzisiaj są przekazywane z Ministerstwa Finansów do Ministerstwa Gospodarki i w najbliższych dniach trafią do spółek węglowych.
Jak podaje nettg.pl w Bytomiu podczas wizyty wicepremiera rozmawiano także o zabezpieczeniu ratowników w trakcie prowadzenia akcji pożarowych i wyposażeniu górników w nowy typ odzieży.
- Spotkanie w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego jest związane z zagwarantowaniem bezpieczniejszych środków ochrony dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, przy wykorzystaniu doświadczeń straży pożarnej. Wysłuchaliśmy także informacji przekazanej przez prezesa WUG, dotyczącej wniosków po tragicznej katastrofie w kopalni „Wujek” Ruch „Śląsk” (zginęło w niej ponad rok temu 20 górników – red.). Z prezentacji tych wynika, że bardzo ważne jest, żeby reagować na zagrożenia nie tylko sytuacjach dramatycznych, ale tworzyć bezpieczne warunki do pracy ludzi przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki – powiedział wicepremier.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA