fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Kolejność OFE w rankingach nadzoru

Najwyższe pozycje w rankingach nadzoru zajmował Polsat
Najważniejsze jest to, aby fundusz emerytalny zarobił jak najwięcej w długim czasie oszczędzania na starość. Od tego bowiem przede wszystkim zależy wysokość przyszłej emerytury. Istotna jest również powtarzalność wyników, czyli systematyczne zajmowanie przez OFE dobrych pozycji w różnych okresach.
Dlatego przyjrzeliśmy się stopom zwrotu funduszy w zestawieniach publikowanych przez nadzór. Dotychczas opublikował on 25 rankingów OFE, które uwzględniały dwa lub trzy lata inwestycji (w pierwszym z takich zestawień nie wzięły udziału dwa fundusze Allianz i Pekao).
Przeanalizowaliśmy, jaką pozycję zajęły OFE w poszczególnych zestawieniach. Za stabilność wyników można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Im średnia pozycja w zestawieniach nadzoru była niższa, tym fundusz zajmował lepszą pozycję.
W tej kategorii najlepiej wypadł Polsat. Zdobył najwięcej punktów, choć w ostatnich czterech zestawieniach nadzoru nie był w czołówce. W dwóch ostatnich, ogłoszonych w tym roku, zajął wręcz ostatnie miejsce. Wcześniej jednak plasował się zazwyczaj wysoko.
Za Polsatem jest Generali. W ostatnich zestawieniach nadzoru fundusz ten wypada rewelacyjnie. Trzy razy zajął pierwszą pozycję.
Na trzecim miejscu znalazł się ING, który w ostatnich zestawieniach nie wypada dobrze, ale w przeszłości plasował się wysoko. Na końcu w tej kategorii rankingu są dwa fundusze: Aegon i Pocztylion. Te dwa OFE nie otrzymały zatem punktów.
Podobnie jak w przypadku stanu hipotetycznego konta, obecne oceny możemy porównać z tymi sprzed pół roku.
Cztery fundusze zmieniły miejsca. Generali awansował na drugie, wyprzedzając ING. O dwie pozycje w górę przesunął się także OFE Axa; jest ósmy. Rezultat ten zawdzięcza dobrym miejscom w czterech ostatnich zestawieniach nadzoru.
Axa wymieniła się z Avivą, która pół roku temu była ósma, a obecnie jest na 10. miejscu. Jak można się domyślać, niestety nie plasuje się wysoko w ostatnich zestawieniach nadzoru.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA