fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Kredyty nie zdrożeją

Ceny kredytów nie wzrosną po wprowadzeniu nowych wymogów kapitałowych dla banków
Banki mogą się natomiast liczyć z koniecznością pozyskania dodatkowych kapitałów, nawet kilku miliardów złotych.
Gdy wejdą w życie nowe regulacje dotyczące funduszy własnych banków przygotowane przez europejskich nadzorców z Bazylei, a Komisja Nadzoru Finansowego będzie wymagała więcej niż niezbędne minimum, to banki będą potrzebowały do 2019 r. do 6 mld zł na zwiększenie funduszy własnych – wyliczyła firma Deloitte. – To nie jest wielka kwota, to jest jedynie 7,2 proc. obecnych funduszy własnych banków – twierdzi Paweł Dziekoński, dyrektor działu zarządzania ryzykiem w Deloitte. – Dlatego nie należy zakładać, że ceny kredytów wzrosną czy że banki będą ograniczać akcję kredytową.
Nowe regulacje wejdą w życie z końcem 2012 r. Bazylejscy nadzorcy ustalili, że wskaźnik funduszy podstawowych banków (Tier1) powinien wzrosnąć z obecnego poziomu 4 proc. do 4,5 w 2013 r., 5,5 proc. rok później i 6 proc. w 2015 r. Wskaźnik funduszy własnych (czyli współczynnik wypłacalności) pozostałby na identycznym poziomie 8 proc.
[wyimek]12,4 proc. wynosi współczynnik wypłacalności banków w Polsce[/wyimek]
Zwiększenie tych wskaźników nie wpłynie na nasze banki, bo one w większości je spełniają i mają współczynnik wypłacalności wyższy niż 10 proc.
Nowością są dwa bufory kapitałowe: antycykliczny i ochronny. O wprowadzeniu tego pierwszego, który podwyższałby współczynnik wypłacalności maksymalnie o 2,5 proc., będzie decydowała Komisja Nadzoru Finansowego. Kapitały musiałyby być podwyższane w okresach wzrostu gospodarczego. – Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego ustaliłaby bufor na poziomie 0 proc., to dopiero w 2018 r. dwa banki z pierwszej „20”. musiałyby podwyższyć swój kapitał – mówi Paweł Dziekoński.
Jeśli natomiast KNF byłaby restrykcyjna i wysokość buforu sięgnęłaby 2,5 proc., to już w 2013 r. trzy banki byłyby zmuszone poszukiwać dodatkowych funduszy. – W sumie 15 banków z pierwszej „20”. musiałoby poszukać ekstra kapitału – wyjaśnia Paweł Dziekoński.
Drugi z buforów, tzw. ochronny, pojawi się w 2016 r. Banki będą musiały zwiększać swoje fundusze własne do poziomu ustalonego przez nadzorców z Bazylei, jeśli będą chciały wypłacać akcjonariuszom dywidendę czy bonusy zarządowi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA