fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

RPP nie zmieniła stóp (ostatni raz)

Marek Belka, prezes NBP
Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym właśnie posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa nadal wynosi 3,5 proc. Ostatni raz była zmieniana w czerwcu ubiegłego roku
Decyzja zapadła wyjątkowo późno. Zwykle jest ogłaszana niedługo po południu. Tym razem komunikat po posiedzeniu został opublikowany po 15.
Ostatnio oczekiwania dotyczące podwyżkę stóp nieco wzrosły. Powód? W sierpniu na posiedzeniu RPP został postawiony wniosek o podniesienie stóp procentowych – o 50 punktów bazowych (zwykle skala podwyżek jest o połowę mniejsza). Na sierpniowym spotkaniu RPP zaproponowano również zwiększenie stopy rezerwy obowiązkowej. Taki krok ograniczyłby bankom możliwości rozwijania akcji kredytowej.
– Za podwyżką stóp procentowych przemawia rosnąca rola popytu krajowego we wzroście gospodarczym i wiążąca się z tym poprawa na rynku pracy, która może oznaczać większą presję na wzrost wynagrodzeń. To wszystko może się przełożyć na wzrost presji inflacyjnej – mówi Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK. Zwraca uwagę na rosnące oczekiwania inflacyjne, związane z zapowiadaną podwyżką podatku VAT.
Zdaniem większości analityków, dobrym momentem na rozpoczęcie cyklu zaostrzania polityki pieniężnej będzie październikowe posiedzenie RPP. Wówczas rada będzie miała do dyspozycji najnowszą projekcję inflacji i PKB przygotowywaną w NBP. Projekcja jest zwykle ważnym argumentem w dyskusjach RPP na temat wysokości stóp procentowych.
O 16. odbędzie się konferencja prasowa po zakończonym dziś posiedzeniu RPP.
[ramka][srodtytul]Stopy procentowe NBP (proc.):[/srodtytul]
[ul][li]Referencyjna 3,50[/li]
[li]Lombardowa 5,00[/li]
[li]Depozytowa 2,00[/li]
[li]Redyskonto weksli 3,75[/li]
[li]Dyskonto weksli 4,00[/li][/ul] [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA