fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

System łączności dla służb chce budować osiem konsorcjów

Rozpoczęła się rywalizacja o największy w tym roku kontrakt telekomunikacyjny. Rękawicę podjęły trzy polskie firmy
W Centrum Projektów Informatycznych (CPI) MSWiA otwarte zostały wczoraj koperty z ofertami na budowę Ogólnopolskiego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej dla służb porządkowych i ratownictwa medycznego. Projekt, na który policja i straż pożarna czekają od dziesięciu lat, będzie kosztować co najmniej 500 mln zł.
Jak się dowiedziała „Rz”, oferty złożyło osiem firm i konsorcjów: Siemens, Alcatel-Lucent/Selex, Motorola, Thales, EADS/ATM, Wasko, Texel, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych/ IABG/ SAIC. Obok trzech polskich firm i instytucji (ATM, Wasko, ITWL) w przetargu dominują wielcy globalni dostawcy.
[wyimek]6 miast ma w I etapie objąć zasięgiem nowy system łączności służb[/wyimek]
Nic dziwnego, skoro MSWiA wymaga od oferentów przedstawienia referencji w dziedzinie wdrażania specjalnych systemów łączności radiowej. Dlatego ATM wystąpił razem z EADS – jednym z największych dostawców tego typu rozwiązań na świecie, a ITWL związał się z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem publicznym z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Spośród ośmiu firm i konsorcjów CPI MSWiA wyłoni pięć, z którymi będzie prowadzić dalsze negocjacje.
W pierwszym etapie wykonawca ma zapewnić łączność radiową dla służb w rejonie sześciu największych miast Polski. System ma działać przed startem Euro 2012. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas tej imprezy wymusiła wreszcie odkładaną od lat budowę systemu.
Projekt, na który od lat brakowało pieniędzy w budżecie państwa, sfinansowany zostanie w 85 proc. z funduszy unijnych programu „Innowacyjna gospodarka”. Będzie to jedno z największych zamówień telekomunikacyjnych w Polsce ostatnich lat.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA