fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Gazprom, Łukoil i Rosnieft to największe firmy Rosji

Iwona Trusewicz
Gazprom jeszcze na czele, ale coraz silnej naciska Łukoil. Rosyjskie koleje bliżej liderów
Najnowszy coroczny ranking 500 największych firm Rosji moskiewskiego tygodnika ekonomicznego Finans przynosi kilka ciekawych zmian.
Dochód całej pięćsetki (ok. 1 bln dol.) w 2009 r. spadł o 3 proc. rok do roku (w 2008 r. wzrósł o 31 proc.), ale zysk pozostał na podobnym poziomie. Wzrosły o prawie 8 proc. łączne aktywa spółek. Zysk netto miało 347 firm (w 2008 r. o jedną mniej), największy Gazprom (+5 proc.) ale najwięcej bo o 102 proc. wzrósł zysk rosyjskich kolei (RŻD). Stratę zanotowało 89 firm - na czele drugi największy bank Rosji - państwowy VTB.
Najbardziej rentowna jest Zarubieżnieft (101 proc.). Na czele gigantów, jak co roku Gazprom, ale gdyby jego naftową spółkę (Gazpromnieft) uszeregować osobno, to na czele po raz pierwszy w historii rankingu, znalazłby się drugi na liście Łukoil. Kolejne miejsca zajęły: Rosnieft, RŻD (kolei) i TNK-BP. Koleje przeskoczyły koncern paliwowy o jedno miejsce. W tym roku prezes największego pracodawcy Rosji (ponad milion zatrudnionych) zapowiada podwojenie obrotów.
Jedna czwarta firm z listy po raz pierwszy weszła do rankingu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA