fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Warunkowe podwyżki VAT niezgodne z konstytucją?

Jeśli kolejne podwyżki VAT zostałyby przeprowadzone bez nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, Trybunał Konstytucyjny mógłby taki krok podważyć
Od stycznia 2011 r. rząd podnosi VAT na większość towarów i usług o 1 pkt proc. Kolejne podwyżki uzależnione są od groźby przekroczenia 55 proc. PKB przez dług publiczny. – Zapis o warunkowym podwyższeniu stawek VAT znajdzie się w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych – wyjaśniła Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów. – W razie przekroczenia progu 55 proc. PKB zapis zadziała automatycznie – dodała.
Ale konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek uważa, że warunkowa podwyżka zapisana w ustawie narusza zasadę „określoności regulacji”. – Podatnik musi wiedzieć, czego może się spodziewać od ustawodawcy – wyjaśnia prawnik. – Jeśli jest inaczej, taka regulacja narusza zasady poprawnej legislacji. Eksperci podatkowi specjalizujący się w podatku VAT idą jeszcze dalej – w ich opinii podwyżka podatków nie może być uzależniona od komunikatów Głównego Urzędu Statystycznego. – Taka konstrukcja przepisu może rodzić podejrzenia o niezgodność z konstytucją – wyjaśnia Tomasz Grunwald, partner KPMG. – Taki zapis warunkowego podwyższenia stawek podatku VAT nie spełnia wymogu pewności prawa.
[wyimek]ok. 5 mld zł ma przynieść podwyżka stawek VAT od stycznia 2011 r.[/wyimek] Ekspert dodał, że w przypadku przyjęcia takiego warunkowego zapisu w praktyce mielibyśmy w następnych latach sytuację, w której w ustawie byłaby zapisana warunkowa i niestosowana stawka podatku, a jej realny wzrost nastąpiłby w efekcie ogłoszenia o charakterze statystycznym. Resort finansów utrzymuje jednak, że żadnych wątpliwości związanych z nowo projektowanymi zmianami w podatkach nie ma. – Projekt nie jest gotowy, gdy powstanie, zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych, które służą m.in. ocenie zgodności z konstytucją– zapewnia Magdalena Kobos. Przekonuje jednak, że w ocenie ekspertów resortu przygotowywany projekt nie jest sprzeczny z konstytucją.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA