fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

OFE: W tym tygodniu założenia do zmian w prawie

W tym tygodniu Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera ma wreszcie przedstawić założenia do zmian w prawie o OFE
Zgodnie z zapowiedzią premiera założenia miały powstać do połowy września. Nie udało się to, ale to m.in. efekt tego, że zakres proponowanych zmian jest duży, a praca nad szczególami rozwiązań trwała długo.
Według nowych zasad zmiana funduszu ma następować za pośrednictwem ZUS lub poprzez internet. OFE osobom, które chcą się do nich zapisać, będą musiały prezentować także wystandaryzowany pakiet informacji.
Nadzór zapowiada wprowadzenie sankcji za złamanie zakazu akwizycji. Chciałby też ostrzejszych kar dla branży.
Z kolei towarzystwa emerytalne optują za tym by obniżka opłaty od składki następowała etapami m.in. ze względu na koszty wynikające z dopasowania systemów informatycznych oraz podniesienie wymogów kapitałowych.
Wiele zastrzeżeń towarzystwa mają także do konwersji oszczędności Polaków między subfunduszami, zwłaszcza z B do A. Uważają także, że subfundusze powinny zacząć działać od lipca 2012 r., a nie od kwietnia 2012 r., jak zakładają założenia. Co ciekawe zapisano w nich, że w losowaniu osób, które zaczęły pracę i nie zdecydowały się na żaden subfundusz A będą uczestniczyć te, które osiągnęły dobre wyniki inwestycyjne. Zlikwidowany zostanie obecnie istniejący zapis, że wyłączone z niego są największe fundusze.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA