fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Konkurs designu – najlepszy produkt

Sam Re-Volt
Materiały Promocyjne
SAM Re-Volt, elektryczny pojazd miejski, przypominający zielonego ufoludka, został jednym z hitów tegorocznego konkursu „Dobry wzór”
Minisamochód o aerodynamicznym kształcie, zaprojektowany przez Heiko Stahla, Marca Frehnera, Stanisława Szadkowskiego, Bartłomieja Krasa i Krzysztofa Kołodziejka, jest przyjazny dla środowiska. Ma silnik elektryczny, więc nie emituje spalin i pracuje bardzo cicho.
Dziesięciominutowe ładowanie akumulatora starcza na 100 km jazdy. Zielona futurystyczna karoseria (ze skrzydlatymi drzwiami otwieranymi w górę) powstała z tworzyw, które można poddać recyklingowi. W tym maleństwie na czerwonych fotelach mieszczą się dwie osoby, choć ta druga, za kierowcą – mocno wciśnięta. Pilotażową produkcję Impact Automotive Technologies rozpoczął w Pruszkowie przed rokiem. Auto zostało podwójnym laureatem. Zdobyło nagrodę Wzór Roku 2010 przyznawaną przez ministra gospodarki i zwyciężyło w kategorii sfera publiczna.
Daria Piotrowska, absolwentka ASP w Łodzi, zatroszczyła się z kolei o podróże kotów. Jej projekt transportera dla pupila zdobył wyróżnienie Young Design. W kolorowym pojemniku ze sztucznego tworzywa kot ma dwie przestrzenie: legowisko i część pozwalającą mu zachować kontakt z człowiekiem. Wygodzie właściciela służy kształt pojemnika. Jest lekki, z jednej strony płaski, by przylegał do biodra. Zmieści się na pewno pod fotel lotniczy.
Designerem roku i zwycięzcą w kategorii sfera domu został Tomasz Augustyniak z Poznania, projektant kolekcji mebli multisensorycznych (szaf i szuflad) dla dzieci. Proste meble – białe lub pomarańczowo-zielone – mają kieszenie jak kłapciate uszy i uchwyty jak oczy. Przemawiają do dziecięcej wyobraźni. Maluchy traktują je jak duże zabawki, do których chowają swoje skarby.
W sferze domu nagrodę dostał także wielokrotnie już wyróżniany kompakt W+W, czyli umywalka i toaleta w jednym (producent Roca Polska), w którym woda po umyciu rąk zużywana jest powtórnie do spłukiwania toalety. Urządzenie redukuje zużycie wody o 25 proc.
W sferze publicznej uznanie zyskała jeszcze suszarka do rąk firmy Dyson Airblade – w kształcie dużej mufki.
Jury doceniło także szklane ścianki działowe ułatwiające aranżację przestrzeni biurowej (zaprojektowane przez firmę Sefar AG i wyprodukowane przez Imperium Szkła) oraz elektroniczny przełącznik ciśnienia nowej generacji (wyprodukowany przez WIKA Polska).
„Dobry wzór” to ogólnopolski konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku, organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1993 roku. Do tegorocznej edycji zgłoszono 126 produktów i 12 usług. Na pokonkursowej wystawie można oglądać nie tylko laureatów, ale także inne najciekawsze pomysły spośród zakwalifikowanych do konkursu 62 produktów i dziewięciu usług. Znakomitych rozwiązań nie brakuje – od miejskiego bezpiecznego roweru do filiżanki na espresso z miejscem na łyżeczkę na podstawce.
W kategorii sfera usług nagrodę przyznawano po raz pierwszy. Zdobyli ją projektanci internetowego Banku Pomysłów działającego przy Banku Zachodnim WBK, pozwalającego na udział klientów w tworzeniu nowych usług.
[i]Wystawa „Dobry wzór”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, czynna do 14 listopada[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA