fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Minutes RPP: w sierpniu był wniosek o podwyżkę stóp

Stopa NBP bez zmian
Rzeczpospolita
W sierpniu RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę rezerwy obowiązkowej
Na sierpniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej pojawiły się dwie propozycje zaostrzenia polityki monetarnej: wniosek o podwyżkę stóp procentowych oraz stopy rezerwy obowiązkowej.
Informacja o wniosku o podwyżkę głównej stopy NBP nie jest nowa. Zdradziła ją kilka tygodni temu w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z RPP. W opublikowanym wczoraj sprawozdaniu z sierpniowego posiedzenia RPP znalazło się uszczegółowienie tej informacji. Podstawowa stopa wynosząca 3,5 proc. miałaby wzrosnąć o
50 pkt bazowych. Wniosek nie uzyskał jednak większości i stopy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie.
Za podwyżką o 50 pkt bazowych już kilka miesięcy temu opowiadał się Adam Glapiński z RPP. Oceniał, że w warunkach przyspieszenia wzrostu gospodarczego byłby to sposób na zapobieżenie presji inflacyjnej.
Analitycy oceniają, że stopy procentowe zostaną podniesione w październiku. Wówczas rada będzie dysponowała nową projekcją inflacji pokazującą perspektywy presji inflacyjnej.
– Projekcja będzie istotnym argumentem w dyskusji na temat perspektyw inflacji i PKB – zdoła przechylić szalę na stronę bardziej „jastrzębich” członków rady – oceniła Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH. – Nasza prognoza stopy referencyjnej na koniec roku to nadal 3,75 proc.
Podwyżka stóp nie była jednak na sierpniowym posiedzeniu RPP jedynym pomysłem na zaostrzenie polityki pieniężnej.
– Złożono wniosek o podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pkt bazowych. Wniosek nie został przyjęty – poinformował NBP. Podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej wpłynęłoby na ograniczenie możliwości rozwijania akcji kredytowej przez banki. Dziś stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 3 proc.
W ostatnich miesiącach banki mają wielomiliardowe nadwyżki wolnej gotówki, która jest „zbierana” z rynku przez NBP poprzez sprzedaż bonów pieniężnych. Na ostatnim przetargu banki kupiły od NBP takie papiery za ponad 81 mld zł.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail doautora[mail=l.wilkowicz@rp.pl]l.wilkowicz@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA