fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Zmiany w świadczeniach na misjach

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Byli marynarze, piloci, spadochroniarze czy żołnierze po misjach mogą się starać o podwyżki
Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=366494]nowelizacji ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, która jutro, 25 września, wchodzi w życie (DzU nr 167, poz. 1130)[/link].
Nowe przepisy dają Ministerstwu Obrony Narodowej swobodę w ustalaniu limitów służby w poszczególnych jednostkach specjalnych, od których zależy prawo służących w nich żołnierzy do dodatków podwyższających emerytury. Wynoszą one nawet do 2 proc. uposażenia za każdy rok służby w szczególnych warunkach (podczas wojny, misji zagranicznych) lub szczególnym charakterze (na morzu, w powietrzu).
Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanym przez MON będą mogli na nie liczyć np. członkowie załóg okrętów podwodnych, którzy wypływali staż bez etatu na konkretnej jednostce (dotychczas przepisy wykluczały zaliczenie takiego stażu). Zmienią się także zasady naliczania stażu przez nurków, którym po zmianach wystarczy 30 godzin w sprzęcie głębinowym, 60 w sprzęcie o obiegu zamkniętym i 90 w sprzęcie zasilanym sprężonym powietrzem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA