fbTrack

Recenzja książki Ciżewskiej „Filozofia publiczna Solidarności“

Chcemy być niezależni i poważnie traktowani. Rolnicy gm. Łukowica, woj. Nowy Sącz” – to napis z transparentu na jednej z manifestacji okresu solidarnościowego karnawału.
Nic nie pokazuje lepiej tego, jak 30 lat temu czuli się ludzie i czego oczekiwali od rzeczywistości. Chcieli być obywatelami, których państwo traktuje poważnie, którzy poważnie traktują państwo. Oni są jego częścią. To poczuli i zrozumieli w sierpniu 1980 roku.

Zdjęcie z tej demonstracji schowane gdzieś w środku książki Elżbiety Ciżewskiej „Filozofia publiczna Solidarności” znakomicie ilustruje tezy autorki. Odwołując się do historycznych dokumentów i tekstów komentatorów, Ciżewska przypomina, jak Gdańsk w sierpniu 1980 roku stawał się innym miejscem. Jak stocznia zaczynała przypominać dawne Ateny, jak pracownicy i mieszkańcy stawali się obywatelami.

Jak teren otoczony murami, tak dramatycznie różniący się od tego, co było po drugiej stronie, stał się agorą wolnych członków wspólnoty, którzy spontanicznie zaczęli tworzyć własne państwo--miasto. Którzy intuicyjnie zrozumieli, że „niewolnik jest poddany swemu panu, a obywatel prawom”.W tym ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL