fbTrack

Klęski żywiołowe

Kardynał Dziwisz przekazał ziemię ofiarom powodzi

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał obiecaną ziemię mieszkańcom Lanckorony, którym domy zniszczyły osuwiska. W krakowskiej kurii podpisano umowę dotyczącą przekazania działki. Dzięki temu powstanie nowe osiedle św. Jana.
Działka ma 60 arów, z czego 40 należy go gminy. Pozostałe 20 arów gmina Lanckorona dostała od Kościoła.
Jak podkreślił metropolita krakowski, akt darowizny to także zasługa sprawności wójta gminy Lanckorona, Zofii Oszackiej, która sama znalazła działkę i poprosiła o jej podarowanie. Architekci z warszawskiej firmy JEMS zaprezentowali w krakowskiej kurii wizualizację nowego osiedla.
31 rodzin z Lanckorony straciło domy w czasie majowej powodzi. Budynki dla 10 z nich powstaną najpóźniej do końca sierpnia przyszłego roku właśnie na osiedlu św. Jana. Będą szaroniebieskie, z przeszklonymi fasadami. Mają po 60, 80 i 100 metrów kwadratowych. Inne rodziny zamieszkają na osiedlach: Słoneczne Tarasy w Lanckoronie i Jarzębinowy Ogród w Izdebniku. Cztery rodziny wskazały własne działki, gdzie gmina wybuduje im domy, a jedna rodzina zamierza kupić inną nieruchomość. Gdy w Lanckoronie po majowych opadach powstało olbrzymie osuwisko, ewakuowano tu 130 osób. Rząd przekazał na odbudowę budynków dla poszkodowanych 10 mln zł.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL