fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Film o Solidarności

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Relacje organizatorów i uczestników strajku, którzy opowiadają o przygotowaniach do protestu, jaki wybuchł w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.
Spojrzenie na strajk oczami Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza czy Anny Walentynowicz, a także reprezentantów ówczesnych władz, pozwala poznać genezę i charakter rewolucyjnych wydarzeń od strony osobistych doświadczeń protestujących. Strach przed niepowodzeniem akcji i represjami, migawki słynnej bramy, ze szczytu której przemawiał do zgromadzonych stoczniowców Lech Wałęsa, dziesięć dni rozmów o postulatach i dziesięć nocy spędzonych przez strajkujących w tych samych fotelach, w których w ciągu dnia ich przedstawiciele pertraktowali z władzą – to wszystko złożyło się na legendę „Solidarności”.
Jej powstanie diametralnie zmieniło sytuację pracowników w PRL. Zyskali nie tylko obiecane podwyżki pensji, ale przede wszystkim prawo do formowania związków zawodowych, wolności słowa czy lepszych świadczeń socjalnych. Rozpoczęty strajkiem karnawał wolności trwał 15 miesięcy, do grudnia 1981 roku, kiedy generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny. I choć ten zryw okazał się krótki, uznaje się, że był jednym z pierwszych zwycięstw nad komunistycznym reżimem i początkiem przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
15.30, 22.30 | Discovery World | PONIEDZIAŁEK [ramka][b]Wybrane z tygodnia[/b] [srodtytul]Więcej niż fikcja: Powrót do Bośni[/srodtytul] 23.35, TVP Kultura, sobota Autorka filmu, Sabina Vajraca, pojechała z kamerą do Bośni w 2007 roku. Miała wtedy 30 lat, a podróż, którą odbyła z rodzicami do Banja Luki, była bolesnym powrotem do ojczystego kraju. [srodtytul]Zbudujemy socjalizm[/srodtytul] 23.46, TVP Info, poniedziałek Klamrą spinającą film Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego jest klasówka, w czasie której uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego do PZPR należały blisko trzy miliony Polaków? Autor pokazuje wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce począwszy od końca lat 70., poprzez strajki, powstanie „Solidarności” i stan wojenny. [srodtytul]Z bliska i z daleka: Ostatni rejs Gustloffa[/srodtytul] 1.05, TVP 2, poniedziałek Opowieść o okolicznościach katastrofy „Wilhelma Gustloffa”, luksusowego niemieckiego statku pasażerskiego, który zatonął 30 stycznia 1945 roku, trafiony radzieckimi torpedami. [srodtytul]Żeby nie bolało[/srodtytul] 17.30, TVP Kultura, wtorek Film Marcela Łozińskiego, składający się z dwóch części, rejestruje dwie wizyty u bohaterki filmu – w odstępie kilkudziesięciu lat. [srodtytul]Czerwony Krzyż w Trzeciej Rzeszy. O zaniechaniu pomocy [/srodtytul] 1.10, TVP 2, wtorek Kiedy w 1933 roku naziści doszli w Niemczech do władzy, tamtejszy Czerwony Krzyż utracił niezależność i został zorganizowany według wojskowych wzorców. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA