fbTrack

Biznes

GPW chce szybko wymienić system transakcyjny Warset

Władze warszawskiej giełdy dają brokerom ponad rok na przygotowania do nowego systemu transakcyjnego
„Rz” dotarła do harmonogramu wdrożenia nowego systemu transakcyjnego na warszawskiej giełdzie. Dokument zakłada, że przejście z obecnego Warsetu na platformę UTP stosowaną przez nowego partnera GPW – NYSE-Euronext – nastąpi z początkiem 2012 r. (w przypadku instrumentów pochodnych będzie to kilka miesięcy później).
Jeszcze w tym miesiącu zarząd giełdy podpisać ma umowę z amerykańskim partnerem o dostęp do jego sieci biznesowej. W listopadzie GPW zorganizować ma specjalne targi oprogramowania, na których pojawić się mają firmy zagraniczne. Ma to być sposób na złamanie duopolu na rynku – obecnie prym wiedzie dwóch dostawców: Sygnity i Asseco Poland. W tym samym czasie biurom przekazane będą wymagania dotyczące nowego systemu. Finalne testy oceniające, czy rynek się przygotował, ruszą we wrześniu 2011 r. [wyimek]30 mln euro może nawet kosztować giełdę nowy system transakcyjny[/wyimek]
– Terminy są bardzo ambitne – podkreślają przedstawiciele biur maklerskich. Szacuje się, że najwięksi brokerzy zainwestują nawet kilka milionów złotych. GPW – około 20 – 30 mln euro. – Rozwój technologii jest szybki i każdy uczestnik rynku powinien przyjąć to do wiadomości – mówi Herbie Skeete, dyrektor wykonawczy londyńskiej firmy doradczej Mondo Visione.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL