fbTrack

Świat

Palestyńczycy nie chcą przyjąć warunków Netanjahu

Główny palestyński negocjator Saeb Erekat odrzucił warunki rozmów pokojowych stawiane przez premiera Izraela Beniamina Netanjahu, twierdząc, że są one nie do przyjęcia
Netanjahu oświadczył w niedzielę, że rozmowy palestyńsko-izraelskie muszą doprowadzić do ostatecznego zakończenia konfliktu, w tym do uznania przez Palestyńczyków Izraela za „państwo narodu żydowskiego”, i do uzgodnień w sferze bezpieczeństwa.
Zdaniem Erekata jest szansa na porozumienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednak drogą do jego osiągnięcia są „negocjacje, a nie dyktat”. – Mamy nadzieję, że pan Netanjahu, jeśli będzie musiał wybrać pomiędzy osadnictwem (na Zachodnim Brzegu Jordanu – red.) i pokojem, wybierze pokój; jeśli będzie musiał wybrać między pojednaniem i historycznym porozumieniem oraz konfrontacją i dalszą okupacją, wybierze pojednanie – stwierdził. Palestyński prezydent Mahmud Abbas w liście do tzw. kwartetu (USA, Rosja, ONZ i UE) wyraził nadzieję, że budowa izraelskich osiedli nie zostanie wznowiona. Moratorium na ich budowę kończy się 26 września.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL