fbTrack

Sport

Kajaki to nie tylko sprint. Mistrzostwa Świata w Kajak polo

Według komentatorów, Kajak Polo to najbardziej widowiskowa z dyscyplin kajakowych
rp.pl
Do pięciu medali zdobytych przez polskich reprezentantów na torach w Poznaniu mogą dojść kolejne sukcesy naszych kajakarzy. Już 1 września w Mediolanie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Kajak Polo
Miniony tydzień obfitował w emocje związane z dyscyplinami kajakowymi. Nasi reprezentanci zdobyli podczas Mistrzostw Świata w sprincie kajakowym [link=http://www.rp.pl/artykul/525883_Kajak_do_polowy_pusty.html]pięć medali[/link]. Zawody na Malcie przyćmiły jednak jeszcze jedno niezwykle ciekawe wydarzenie - 13. Mistrzostwa Polski Seniorów w [link=http://pl.wikipedia.org/wiki/Kajak-polo]Kajak Polo[/link], podczas których trenerzy reprezentacji kobiet i mężczyzn powołali ostateczne składy reprezentacji na Mistrzostwa Świata, które w pierwszych dniach września zostaną rozegrane we włoskim Mediolanie. W ubiegłym roku, podczas Mistrzostw Europy, polska reprezentacja w kategorii do 21 lat zdobyła brązowy medal. Nieoficjalnie mówi się, że podium we Włoszech również jest w zasięgu naszych zawodników.
[srodtytul]Choszczno zdominowało Pol(o)skę[/srodtytul] Rywalizację podczas Mistrzostw Polski całkowicie zdominowali gospodarze imprezy. Cztery wystawione przez Choszczno (zachodnio-pomorskie) drużyny, zdobyły łącznie cztery medale, stając na najwyższych stopniach podium zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Wynik rozegranych w niedzielę finałów nie ma precedensu – gospodarze Mistrzostw od kilku lat zajmują w Polsce czołowe miejsca na podiach, ale jeszcze nigdy nie udało im się odnieść takiego sukcesu.
– Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem w obydwu meczach finałowych wiedzieliśmy, że tytuły nie opuszczą naszego miasta. Nie mogę sobie wyobrazić piękniejszego dnia w karierze trenera – mówi Norbert Watkowski, trener zwycięskich drużyn oraz kadry Polski mężczyzn. Brązowe medale w kategorii mężczyzn zawisły na szyjach zawodników z Kaniowa (śląskie)– kilkukrotnych mistrzów Polski z poprzednich lat. Czwarte miejsce w klasyfikacji przypadło drużynie z Warszawy, co jest jej najlepszym wynikiem od 9-ciu lat, kiedy ostatnio stanęła na najniższym stopniu podium. Piątą pozycję zajęła drużyna z Leśnej (dolnośląskie), mająca w swoim dorobku już kilka tytułów Mistrza Polski. W rywalizacji wzięło udział łącznie 16 drużyn męskich i 5 żeńskich. [srodtytul]Z Choszczna do Mediolanu[/srodtytul] Zaraz po zakończeniu ceremonii wręczenia pucharów, trenerzy kadry wyłonili ostateczne składy drużyn, które pojadą walczyć do Mediolanu. W poniedziałek rano reprezentanci rozpoczęli tygodniowe zgrupowanie, podczas którego będą szlifowali formę przed Mistrzostwami Świata. W piątek wyruszą na zawody do Bolonii, gdzie będą mogli sprawdzić swoje taktyki w praktyce. Polska wystawia trzy drużyny - reprezentacje kobiecą i męską w kategorii do 21-ego roku życia oraz męską seniorów. Nieoficjalnie mówi się, że męska reprezentacja U21 może mieć szansę na medal. Na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w niemieckim Essen zajęła 3-cie miejsce, a podczas Mistrzostw Świata w 2008 roku polscy reprezentanci znaleźli się na 5-tej pozycji. Tym razem, w rundzie eliminacyjnej zmierzą się z Niemcami, Danią i Iranem ([link=http://www.idroscaloclub.org/polo/pdf/Final_Groups.pdf]zobacz rozpiskę grup[/link]). W Mistrzostwach Świata wezmą udział łącznie 62 drużyny z 25 państw. Dzisiejsze sukcesy polskich zawodników są dobrym znakiem na przyszłość. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa bowiem wprowadzenie Kajak Polo jako dyscypliny pokazowej na Igrzyskach olimpijskich w Londynie.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL