fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Litwini wkraczają na warszawski parkiet

Grupa lotnicza z Litwy szykuje się do wejścia na polską giełdę. Będzie to pierwsza spółka z tego kraju notowana w Warszawie
W listopadzie powinna się pojawić na warszawskiej giełdzie pierwsza litewska spółka. Będzie nią Avia Solutions Group (ASG), świadcząca usługi dla lotnictwa. O giełdowych zamiarach Litwinów pisaliśmy w połowie lipca. Teraz nasze informacje potwierdza komunikat Rubicon Partners NFI, funduszu notowanego na giełdzie.
Zależny od niego dom maklerski będzie doradzał ASG przy przygotowaniach do debiutu na GPW. Firma planuje pozyskać w ofercie publicznej nawet 100 mln zł. Część pieniędzy od inwestorów giełdowych przeznaczy się m.in. na otwarcie baz operacyjnych spółki zależnej Baltic Ground Services na polskich lotniskach. Zajmuje się ona obsługą naziemną samolotów, pasażerów oraz towarów. Inna spółka córka litewskiej grupy już walczy o polski rynek. Chodzi o linie czarterowe Small Planet, które jeszcze przed miesiącem działały pod nazwą fly LAL. Od maja latają z polskich lotnisk. W ciągu dwóch miesięcy udało się im zdobyć 2 proc. udziału w polskim rynku przewozów czarterowych. W ciągu roku chcą mieć już 10 proc. Za kilka lat z Polski ma pochodzić 30 proc. przychodów przewoźnika. W skład ASG wchodzi też FL Technics zajmująca się remontami i naprawą samolotów oraz Baltic Aviation Academy szkoląca pilotów. Firmy z grupy lotniczej oprócz Litwy działają również w innych krajach postradzieckich, a także we Włoszech oraz Turcji. Wartość całego biznesu szacowana jest na 58 – 72 mln euro. Ostateczna wycena będzie zależeć od wyników firmy. W ubiegłym roku jej przychody sięgnęły około 70 mln euro. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wyniósł blisko 2 mln euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA