fbTrack

Notowania

Koreańczycy szukają złóż

Rzeczpospolita
Państwowa Korea National Oil Corp. (KNOC) ogłosiła wrogą ofertę kupna brytyjskiej spółki naftowo-gazowej, wywołując w Londynie skok cen jej akcji o 5,96 proc.
Koreańczycy twierdzą, że zyskali już poparcie 48,62 proc. udziałowców firmy z Aberdeen i kierują bezpośrednio do inwestorów propozycję kupna akcji po 18 funtów, gdy nie udało im się zyskać poparcia kierownictwa. KNOC zaproponowała 17 funtów za akcję, następnie podwyższyła cenę do 18 funtów, ale dyrekcja Dany odrzuciła ją 12 sierpnia. Nowa oferta jest o 59 proc. wyższa od kursu zamknięcia Dany z 30 czerwca, ostatniego dnia przed ujawnieniem starań KNOC.
– Rozległe zaangażowanie Dany (36 złóż na M. Północnym, w Egipcie) jest bardzo atrakcyjne dla firmy z Korei, która stara się zapewnić ropę i gaz swemu krajowi – stwierdził analityk Davy Stockbrokers Job Langbroek. – Oferta i milcząca aprobata niemal połowy udziałowców bardzo utrudni dyrekcji Dany odparcie Koreańczyków. Firmy z Azji szukają dróg ekspansji, by zaspokoić rosnący popyt na energię.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL