fbTrack

Muzyka

Z muzyką przez stulecia. Philippe Herreweghe w Warszawie

Orchestre des Champs-Elysées zagra w niedzielę „Missa solemnis”
Materiały Promocyjne
Ten ascetyczny z wyglądu artysta to jedna z największych indywidualności ostatniego półwiecza. Philippe Herreweghe studiował muzykę, medycynę i psychologię.
Ostatecznie zainteresował się dyrygenturą. Kiedy przegląda się jego imponującą dyskografię, można dostrzec, iż nagrywa utwory różnych epok: od Monteverdiego do Mahlera.
Podczas poprzednich wizyt ze swoim zespołem Collegium Vocale Gent podbił polską publiczność interpretacjami wielkich „Pasji” Bacha. Potrafił odnaleźć w nich zdumiewającą mnogość niuansów, choć odczytywał je w bardzo kameralny sposób. Teraz posłuchamy na żywo jego innego sławnego zespołu, Orchestre des Champs-Elysées.
– Jej skład – mówi Philippe Herreweghe – przypomina piramidę, której podstawę tworzy kilkunastu muzyków z Collegium Vocale Gent, wyspecjalizowanych w Janie Sebastianie Bachu. Do nich dochodzą następni: od Ludwiga van Beethovena, potem kolejni, na przykład od Johanessa Brahmsa. Orchestre des Champs-Elysées gra bowiem muzykę powstałą od połowy XVIII wieku do początków XX stulecia. W niedzielę w Filharmonii Narodowej (godz. 19.30) zespół wykona wielkie dzieło religijne Beethovena – „Missa solemnis”. Natomiast w programie poniedziałkowego występu (godz. 19.30) znalazła się Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna oraz koncert e-moll Fryderyka Chopina z solistą Alexandrem Lonquichem. Warto dodać, że muzykę Chopina Philippe Herreweghe włączył do repertuaru zaledwie rok temu, gdy pierwszy raz przyjechał na warszawski festiwal. Francuski wieczór przygotowuje na wtorek Marc Minkowski z orkiestrą Sinfonia Varsovia i zaproszonymi przez siebie śpiewakami (godz. 19.30). Usłyszymy fragmenty oper Meyerbeera, Rossiniego i Belliniego, które były przebojami Paryża w czasach Chopina. Tym trzem wydarzeniom towarzyszy kilka superciekawych koncertów kameralnych. Najmłodszy i najsławniejszy kontrabasista Filharmoników Berlińskich Wenezuelczyk Edicson Ruiz zagra z pianistą Sergio Tiempo (wtorek, Filharmonia, godz. 17). Znakomita pianistka Maria Joao Pires wystąpi z wiolonczelistą Pawłem Gomziakowem (Studio im. Lutosławskiego, środa, godz. 17). W tej sali dzień później (również o godz. 17) posłuchamy utworów na cztery ręce i dwa fortepiany w wykonaniu Ewy Pobłockiej i Dang Thai Sona. [i]Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa”, Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, Studio im. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, bilety: 10 – 90 zł, piątek (19.08) – wtorek (31.08), godz. 17, 19.30.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL