fbTrack

Co z VAT od przedawnionych zobowiązań wobec kontrahenta

www.sxc.hu
[b]– Nie mam możliwości zapłaty należności wobec kontrahenta, a zobowiązanie to wkrótce się przedawni. Wiem, że w takiej sytuacji kwotę netto należy doliczyć do przychodu. A co zrobić z podatkiem VAT? Czy należy go oddać?[/b]Przedawniona należność – jak słusznie zauważył czytelnik – jest dla dłużnika przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] oraz art. 14 ust. 2 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].[srodtytul]Przychód w kwocie netto[/srodtytul]Choć można spotkać się z odmiennym poglądem, przeważa korzystne dla podatników stanowisko, że u czynnego podatnika VAT przychodem tym jest nie cała kwota przedawnionego zobowiązania wobec wierzyciela, a jedynie kwota netto (bez VAT).Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 stycznia 20...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL