fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Papierowy system rozpoznawania kibiców

www.sxc.hu
Także organizatorzy amatorskich meczów muszą identyfikować kibiców
Organizator meczu piłki nożnej zapewnia identyfikację osób w nim uczestniczących - stanowi obowiązujący już od 1 sierpnia ubiegłego roku art. 13 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. W odniesieniu do meczów piłki nożnej organizowanych poza ligą zawodową (czyli np. drugiej i trzeciej ligi) przepis ten wchodzi w życie 1 sierpnia tego roku. Co to oznacza dla ich organizatorów?
- Teraz już wszystkie mecze ekstraklasy muszą być objęte systemem elektronicznej identyfikacji uczestników. Z kolei organizatorzy meczów poza ligą zawodową będą zobowiązani od 1 sierpnia do korzystania z papierowego systemu identyfikacji. Polega on na tym, że kupując bilet, kibic musi wylegitymować się dowodem osobistym i jego dane są zapisywane na bilecie. Podczas wchodzenia na stadion są one konfrontowane z dokumentem tożsamości. Na stadionie Jagiellonii stosowaliśmy to już przed wejściem w życie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w przypadku meczów o podwyższonym ryzyku - wyjaśnia Krzysztof Mieszków, dyrektor ds. administracji i bezpieczeństwa Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok.
Dodaje, że cała sportowa Polska dopiero się uczy stosowania przepisów o systemach identyfikacji kibiców. Chodzi o to, by były one racjonalne i nie generowały niepotrzebnych kosztów.
 
 
Artykuł 13 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w dalszych swoich ustępach precyzuje różnicę między możliwymi zakresami przetwarzania danych identyfikujących osoby uczestniczące w meczu w zależności od jego rodzaju (zawodowości ligi). Rożnica polega na tym, że organizator meczów ligi pozazawodowej może przetwarzać imię, nazwisko, PESEL, a gdy go nie ma rodzaj, numer i serię dokumentu tożsamości. Przy okazji zaś meczów ekstraklasy możliwe jest też przetwarzanie wizerunku twarzy (głównie chodzi o zdjęcie kibica). Wszystkie te dane organizator powinien przechowywać przez dwa lata od daty imprezy.
- Jest uchwała zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z 30 marca 2010 r., która mówi o alternatywnym systemie identyfikacji. Mamy elektroniczny system stosowany dla ekstraklasy i imienny, inaczej papierowy, dla pozostałych lig piłkarskich. Rozwiązanie to jest przejściowe, gdyż naszym celem jest, aby podczas wszystkich meczów i ekstraklasy, i tych spoza ligi zawodowej stosowane były elektroniczne systemy identyfikacji uczestników imprezy. Uchwała przewiduje, że w kolejnych latach systemy te będą obejmowały także mecze ligi pozazawodowej - mówi Andrzej Bińkowski, przewodniczący Wydziału do spraw Bezpieczeństwa PZPN. Tak więc przy sprzedaży biletów na mecze ligi pozazawodowej od 1 sierpnia będzie obowiązywać zasada, że na bilecie na mecz powinno się znaleźć imię i nazwisko kibica oraz numer PESEL.
 
 
Mniejsze kluby piłkarskie starają się pamiętać o nowym obowiązku. I tak np. na głównej stronie internetowej Autonomicznej Sekcji Piłki Nożnej Miedź Legnica znalazła się już informacja, że zgodnie z art. 13 i 80 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz uchwałą zarządu PZPN od 1 sierpnia 2010 r. podczas meczów klub zobowiązany jest do identyfikacji uczestników imprezy. Władze klubu instruują kibiców, że każda osoba kupująca bilet na mecz ma obowiązek okazać kasjerce swój dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem w celu umieszczenia na bilecie danych: imienia i nazwiska, numeru PESEL oraz numeru miejsca siedzącego, rzędu i sektora.
 
 
Tydzień temu weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej. Trzy z jego paragrafów zaczną obowiązywać organizatorów meczów poza ramami ligi zawodowej w terminie późniejszym. Od 1 sierpnia 2010 r. będą oni musieli stosować się do 6 tego aktu, który mówi o weryfikacji uprawnień osób uczestniczących w meczach i zagwarantowaniu, by urządzenia wspomagające kontrolę dostępu do określonych miejsc (bramki i kołowrotki) gwarantowały płynny przepływ kibiców.
Dwa inne ( 4 i 10) zaczną natomiast obowiązywać takich organizatorów od 1 sierpnia 2011 r. Dotyczą one zapewnienia na stadionach dróg ewakuacyjnych, ciągów komunikacyjnych oraz wyposażenia stadionów w odpowiednie zaplecze parkingowe.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA