fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

15,2 miliardów dolarów dla Ukrainy

John Lipsky, zastępca dyrektora generalnego MFW
Bloomberg
Danuta Walewska
Po 9-miesięcznej przerwie rząd w Kijowie wrócił do współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym
Z pakietu pomocowego wartego 15,2 mld dolarów do wydania w ciągu 30 miesięcy, 1,9 mld dol. zostanie wypłaconych natychmiast. Potem kolejne transze będą udostępniane po kwartalnych przeglądach wyników ukraińskiej gospodarki.
Po podpisaniu kredytu John Lipsky, zastępca dyrektora generalnego MFW powiedział, że wsparcie funduszu ma pomóc Ukrainie w wychodzeniu z kryzysu i złagodzenia niekorzystnego wpływu spadku koniunktury zagranicą. Podkreślił, że rząd w Kijowie jest dzisiaj zdeterminowany, aby przeprowadzić niezbędne reformy na rynku energii i finansowym, oraz zaostrzyć politykę fiskalną.
Dwa lata temu Ukraińcy otrzymali od MFW kredyt w wysokości 16,4 mld dolarów po tym, jak światowa recesja praktycznie zamknęła rynki eksportowe tego kraju . Z tego pakietu MFW wypłacił 10,6 mld dolarów i współpraca została zawieszona w listopadzie ubiegłego roku, ponieważ rząd odmówił wprowadzenia oszczędności tłumacząc swoją decyzję zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Rządowi Mykoły Azarowa nie udało się doprowadzić do porozumienia z MFW w maju, ale zaczął wprowadzać posunięcia, wcześniej uzgodnione z funduszem, między innymi wzrosły ceny gazu dla gospodarstw domowych i firm ciepłowniczych. Teraz Kijów uzgodnił z MFW, że skonsolidowany deficyt finansów państwa wyniesie w tym roku 5,5 proc., a w przyszłym 3,5 proc. —Dzięki temu poprawi się sytuacja ukraińskich firm gazowych, skasowane zostaną subsydia na rynku energetycznym, cały sektor stanie się nowoczesny i w dobrej kondycji — tłumaczył John Lipsky. Zanim doszło do tego porozumienia Azarow planował dofinansowanie Naftohazu kwotą równą 5,3 proc. PKB plus 1 proc.
Powrót do współpracy z MFW otworzyło Ukraińcom drogę do funduszy Komisji Europejskiej (610 mln euro) i wartej 800 mln dol. linii pomocowej z Banku Światowego.
Ukraina wyjątkowo dotkliwie ucierpiała z powodu światowego kryzysu. Jej PKB w roku 2009 spadł o 15,1 proc. i był to największy spadek od 15 lat. W tej chwili sytuacja się poprawia się. Standard & Poor's poinformował tydzień temu, że jest gotowy do kolejnego podniesienia ratingu tego kraju do Bplus. Postawił jednak warunek: musi zostać zawarte porozumienie z MFW.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA