fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Będą zmiany na mapie administracyjnej kraju

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Rząd ustanowił pięć nowych miast i dokonał kilkunastu zmian granic gmin
Odpowiednie rozporządzenie w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta wydała Rada Ministrów.
Zgodnie z prawem zostanie ono opublikowane przed końcem lipca, a wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.
Status miasta uzyskują: Wolbórz (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Nowe Brzesko (woj. małopolskie, powiat proszowicki), Pruchnik (woj. podkarpackie, powiat jarosławski), Czyżew (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki) i Gościno w gminie Gościno (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski). Dzięki temu liczba miast wzrośnie do 903. W tym zakresie rząd uwzględnił wszystkie wnioski ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Nie uwzględnił natomiast części wniosków dotyczących zmian granic niektórych gmin i miast. Jak wskazuje Grzegorz Latos, główny specjalista zajmujący się tymi sprawami w MSWiA, tych mianowicie, w których nie było zgody obu samorządów na przesunięcia. Rząd nie zgodził się m.in. na zwiększenie obszaru Przemyśla, Rzeszowa ani Skierniewic (wprawdzie o kilka działek, ale liczących ponad 160 ha, z sąsiedniej gminy Maków).
Powiększony został natomiast Kraśnik o część sołectwa Suchynia. Zmieniono nazwę gmin Kąkolewnica Wschodnia i Czyżew Osada na Kąkolewnica i Czyżew.
Następne zmiany na administracyjnej mapie Polski możliwe będą za rok.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA