fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

2500 punktów tuż-tuż

Indeks największych spóŁek pociągnęły w górę banki, PZU i KGHM. W kolejnych dniach na giełdzie będzie się działo dużo więcej niż wczoraj. Już dziś polskie spółki zaczynają publikację wyników finansowych. Jako pierwszy zrobi to Millennium Bank.
Rzeczpospolita
Po spokojnej sesji w Warszawie WIG20 wzrósł do poziomu 2495 punktów, najwyższego od kwietnia
Wczoraj giełdowych inwestorów w Warszawie nie zaprzątały już stress-testy europejskich banków ani ważne dane makroekonomiczne. W efekcie mieliśmy bardzo spokojną sesję zakończoną solidnym wzrostem.
Giełdy w Azji zakończyły handel niewielkimi zwyżkami, podobnie rozpoczęły tydzień giełdy w Europie Zachodniej i w Polsce (WIG zyskał na otwarciu 0,57 proc., a WIG20 0,76 proc.).
Przez większość dnia inwestorom wyraźnie brakowało impulsu, który dałby sygnał do zakupów lub sprzedaży. Przyniosła go wreszcie publikacja wyników giganta usług kurierskich FedEx, a przede wszystkim podwyższenie prognoz na kolejny kwartał i cały rok. Dzięki temu początek handlu na Wall Street był dużo lepszy, niż wcześniej wskazywały kontrakty terminowe na indeksy. Ostatecznie indeks Dow Jones wzrósł o 0,97 proc., a Nasdaq o 1,19 proc.
Bardziej zdecydowanie zaczęli kupować akcje także inwestorzy w Europie. Utwierdziły ich w tym dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Podobnie jak ogłoszone w piątek czerwcowe dane z rynku wtórnego wczorajsze o sprzedaży nowych domów były znacząco lepsze od prognoz.
W efekcie WIG20 zakończył sesję wzrostem o 1,38 proc., a WIG o 1 proc. Z dużych spółek mocno rosły banki: PKO BP (3,1 proc.), który w piątek zdał stress-testy, oraz Pekao SA (2,4 proc.). Swój rekord wyceny śrubuje PZU, który wczoraj podrożał o 3 proc., do 388,2 zł. Kolejną dobrą sesję zaliczył także KGHM (wzrost o 2,8 proc.). Liderem spadków na warszawskim parkiecie był natomiast Karen (-13 proc.). Giełdowym graczom najwyraźniej nie spodobał się długo oczekiwany inwestor, który przejmie spółkę.
Większego ożywienia na warszawskim parkiecie można się spodziewać się już dzisiaj. We wtorek rozpoczyna się bowiem sezon publikacji wyników finansowych polskich spółek. Dużo bogatszy jest dziś także kalendarz publikacji danych makroekonomicznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA