fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Festiwalu Piosenki Rosyjskiej

Agnieszka Włodarczyk
Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Impreza, której głównym zadaniem było umacnianie przyjaźni polsko-radzieckiej, umarła śmiercią naturalną w 1989 roku. W niedzielę odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, który ze swoim poprzednikiem nie ma na szczęście zbyt wiele wspólnego
Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze był organizowany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej od 1962 roku do końca lat 80. (przez pierwsze trzy lata nosił nazwę Konkurs Piosenki Radzieckiej).
Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje, a głównymi nagrodami były Samowary: Złoty, Srebrny i Brązowy. Już podczas drugiej edycji okazało się, że poza umacnianiem więzi z Krajem Rad impreza może przynieść korzyści rodzimej estradzie. W 1963 roku II nagrodę zdobyła późniejsza gwiazda polskiej piosenki Zdzisława Sośnicka. Rozkwit festiwalu nastąpił w latach 70., gdy ze swoimi gwiazdorskimi recitalami przyjeżdżali do Zielonej Góry: Irena Santor, Alibabki, Anna Jantar, Krystyna Prońko, Czerwone Gitary, Krzysztof Krawczyk, Czesław Niemen, Andrzej Rosiewicz. A w konkursach zwyciężały Małgorzata Ostrowska (1975) czy Urszula (1977). W 1973 roku IV nagrodę zdobył Michał Bajor, VI – Janusz Panasewicz, późniejszy wokalista Lady Pank.
A jednocześnie impreza to nie tylko pasmo artystycznych sukcesów, ale także – jak powiedzieliśmy dzisiaj – gigantycznego obciachu. Obok piosenek zgrabnie napisanych pojawiało się w Zielonej Górze sporo kociej muzyki, tym trudniejszej do zniesienia, że naszpikowanej „jedynie słusznymi” treściami. Czy ktoś pamięta jeszcze jeden z przebojów z 1977 roku o swojsko brzmiącym tytule „Mołdawski pastuch”? Albo ówczesnych laureatów II nagrody – zespół wokalny... Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu?
W 1989 roku impreza zgasła. Pomysł jej reaktywacji w Zielonej Górze zgłosili po latach miejscowi politycy lewicy. Idea dojrzała podobno podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z Anną Fotygą w 2007 roku. W czerwcu 2008 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Miasto podpisało z prywatną firmą umowę na 10 lat, więc wygląda na to, że impreza powróciła do Zielonej Góry na dłużej.
Tegoroczny koncert transmitować będzie telewizyjna Dwójka, co na pewno przysporzy festiwalowi rozgłosu. O nagrodę Złotego Samowara i 50 tys. złotych (!) powalczy w Amfiteatrze im. Anny German dwanaścioro wykonawców: Sławek Bieniek, Chłopacy, Sami, Iwona Węgrowska, Ocean, Marii, Magda Femme, Agnieszka Włodarczyk, Wet Fingers, Kasia Wilk, Anna Dereszowska oraz Video. Zaśpiewają rosyjskie piosenki z ostatniego 20-lecia (przynajmniej jedna zwrotka i refren muszą być wykonane w języku rosyjskim). Oprócz Polaków gościnnie wystąpią artyści z Rosji: Waleria, Zwieri, a przede wszystkim Dima Bilan – jeden z najpopularniejszych gwiazdorów rosyjskiego show-biznesu, zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku.
Imprezę poprowadzą Marzena Rogalska i Mateusz Damięcki. Triumfatora festiwalu wybiorą widzowie w głosowaniu esemesowym.
[i]Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze | 20.05 | TVP 2 | niedziela 20.10 | TVP Polonia | niedziela[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA