fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Masoni na unijnym szczycie

ROL
Bruksela zorganizuje jesienią szczyt z udziałem ateistów i organizacji masońskich, na wzór dorocznych spotkań z przywódcami religijnymi
W poniedziałek przywódcy UE, na czele z prezydentem Hermanem Van Rompuyem, szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, spotkali się z biskupami, rabinami, imamami oraz z przedstawicielami hinduistów i sikhów. Tematem szczytu była walka z ubóstwem.
Doroczne spotkania unijnych władz z przedstawicielami największych światowych religii, które odbywają się od pięciu lat, w tym roku – wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego – stały się obowiązkowe. Artykuł 17 traktatu obliguje bowiem UE do prowadzenia „ot- wartego, przejrzystego i regularnego dialogu z przedstawicielami Kościołów oraz organizacji niewyznaniowych i filozoficznych”.
Pod presją Belgii, która w tym półroczu przewodniczy UE i tradycyjnie wspiera humanistów, a także w obawie przed oskarżeniem o brak neutralności, Unia podjęła decyzję o zorganizowaniu w październiku drugiego szczytu, tym razem z udziałem ateistów. Również z nimi będzie rozmawiała o walce z ubóstwem. Na szczyt zaproszono także masonów, co wywołało oburzenie niektórych środowisk.
– Uważam to za dość dziwny pomysł – powiedział portalowi „EU Observer” prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej David Pollock. Podkreślał, że wprawdzie niektóre z loży masońskich to organizacje świeckie, popierające rozdział Kościoła od państwa, „inne wierzą jednak w różne bzdury, takie jak Wielki Budowniczy Wszechświata, i praktykują dziwne rytuały, podczas których ludziom zawiązuje się oczy i podwija nogawki”.
W szeregach powstałego pod koniec XVI wieku wolnomularstwa w 1877 roku doszło do podziału właśnie w związku z wymogiem wiary w Wielkiego Budowniczego Wszechświata. Anglosaskie loże wymagały, by ich członkowie przyjmowali istnienie Boga, podczas gdy francuskie wybrały ateizm.
Humaniści mają pretensje nie tylko o to, że Unia zdecydowała się zaprosić masonów do dialogu. Uważają za chybiony sam pomysł szczytów religijnych i humanistycznych . – Żadna organizacja nie powinna mieć prawa do specjalnego traktowania i własnego szczytu – uważa Pollock. Dostrzega jeden plus. – Jesteśmy traktowani na równi z Kościołami. Gdybym mógł jednak wybierać, wolałbym wspólny szczyt z Kościołami niż z masonami – dodaje. Według niego ateistom nie podobają się wolnomularze, bo podczas gdy Kościoły i organizacje humanistyczne przyjmują każdego, przynależność do masonerii wymaga zaproszenia i uiszczenia opłaty. – To elitarny klub dużych chłopców – twierdzi Pollock.
Sekretarzowi Polskiego Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Krzysztofowi Mroziowi podoba się pomysł unijnego szczytu humanistycznego. – W UE działa od dawna platforma świecka, której przewodniczy posłanka Joanna Senyszyn. Regularne spotkania spowodują, że ruchy wolnomyślicielskie będą miały szerokie pole do działania, choć nadal nie takie jak Kościół. Będzie im łatwiej lobbować we własnej sprawie – mówi „Rz”.
[i]Strona Federacji Humanistycznej
[link=http://www.humanistfederation.eu]www.humanistfederation.eu[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA