fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

TFI tracą kapitał

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski
W I połowie tego roku największy zastrzyk aktywów od klientów dostało Union Investment TFI, szóste pod względem aktywów towarzystwo na rynku, które nie ma sprzedażowego zaplecza w postaci banku w grupie kapitałowej
Przewaga zakupów jednostek nad ich umorzeniami przekroczyła tu 2 mld zł, czyli trafiła do niego co trzecia wpłacana do TFI złotówka – wynika z wyliczeń Analiz Online. 1,3 mld zł to wynik Pioneer Pekao TFI, największego gracza. Na trzecim miejscu uplasowało się Idea TFI, gracz spoza pierwszej rynkowej dziesiątki.
Jeśli spojrzeć na pojedyncze fundusze, najwięcej, po blisko 700 mln zł, zainkasowaly Pioneer Lokacyjny i UniKorona Pieniężny. Również inne fundusze tych dwóch TFI znalazły się w dziesiątce najchętniej wybieranych. Głównie tzw. bezpieczne, czyli dłużne i pieniężne. To wpisuje się w trend z I półrocza – większość napływu trafiła do tego segmentu.
– Nie prowadziliśmy działań marketingowych ukierunkowanych na promocje tych konkretnych funduszy. One po prostu najlepiej odpowiadały na zapotrzebowanie klientów – komentuje Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI. Chodzi o ciągle dużą awersję do ryzyka po ostatniej bessie.
Jak wynika z naszych informacji, Bank Pekao w tym roku dał zielone światło dla aktywnej sprzedaży funduszy. Z kolei wciąż niechętnie fundusze sprzedaje m.in. BZ WBK. Czy to dlatego z funduszy Arka odpłynęło najwięcej pieniędzy w I półroczu – prawie 300 mln zł, a trzy fundusze znalazły się w dziesiątce tych z największym ubytkiem kapitału? Przedstawiciele BZ WBK AIB TFI nie chcą komentować polityki sprzedażowej banku.
– Zgodnie z naszą filozofią inwestycyjną nasze fundusze utrzymują stały wysoki udział akcji w portfelach. Giełdowe spadki osłabiły ich wyniki, co przyczyniło się do spadku sprzedaży i wzrostu umorzeń – mówi Magdalena Bielak, menedżer PR w BZ WBK AIB TFI. Fundusz, z którego odpłynęło netto najwięcej pieniędzy – ponad 170 mln zł – to ING Obligacji 2. Równocześnie ING Akcji 2 pozyskał netto ok. 200 mln zł.
– To wynik decyzji klientów o przeniesieniu części środków z inwestycji w papiery dłużne do funduszu akcyjnego – tłumaczy Marcin Iwuć, dyrektor ds. marketingu w ING TFI. Oba fundusze przeznaczone są dla klientów, którzy mogą jednorazowo wpłacić min. 2 mln zł. Ujemne saldo w I półroczu odnotowały oprócz BZ WBK AIB: Noble Funds, Legg Mason, Investors, Opera oraz Skarbiec.
Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/10,950353.html"target="_blank]www.parkiet.com[/link]
Źródło: Parkiet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA