fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Warszawa: gdzie i za ile można kupić dwupokojowe mieszkanie

Fotorzepa
Najwięcej mieszkań z dwoma pokojami czeka na nabywców na Mokotowie i Ursynowie. Na obniżki można liczyć jedynie w przypadku większych lokali, powyżej 70 metrów
Tymczasem klienci poszukują z reguły dwóch pokoi o małej powierzchni, sięgającej 35 – 50 mkw. Ceny takich nieruchomości raczej się nie zmieniają. Jeżeli stawka nie jest znacznie przeszacowana, nie mamy co liczyć na większe zniżki, chyba że właściciel jest zmuszony do szybkiej sprzedaży.
– Duży wpływ na wielkość negocjacji ma czas eksponowania oferty na rynku. Z czasem właściciele są bardziej otwarci na rozmowy o cenie. Z ostatnio przeprowadzonych transakcji w Metrohouse w dziesiątce ofert o najwyższym wskaźniku negocjacji nie znalazło się jednak ani jedno dwupokojowe mieszkanie – przyznaje Marcin Jańczuk, przedstawiciel Metrohouse.
[srodtytul]Droga lokalizacja[/srodtytul]
Jeśli więc przeszacowane dwa pokoje nie sprzedają się przez kilka miesięcy, to nawet jeśli właściciel zdecyduje się na obniżkę, będzie ona raczej niewielka. W większości przypadków mieszkanie trafi na rynek najmu.
– Drożeją oferty z nowych osiedli. Są to mieszkania często już urządzone, z podziemnym garażem i elegancką klatką schodową – mówi Joanna Lebiedź z biura nieruchomości Lebiedź i Lebiedź.
Zdaniem Edyty Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości drożeją również mieszkania o najmniejszym metrażu, w dobrej lokalizacji. – Średnia cena mkw. mieszkań dwupokojowych jest relatywnie najniższa w stosunku do lokali z jednym, dwoma, trzema (i więcej) pokojami, ponieważ podaż dwóch pokoi jest największa.
W przypadku takich mieszkań można liczyć na znaczne obniżki cen, jeżeli metraż mieszkania jest większy – czyli powyżej 70 mkw. Dziś jednak preferencje kupujących się zmieniły. Klienci szukają większej liczby pokoi na małym metrażu. Jeśli więc duże mieszkanie ma mało pokoi, to trudno je sprzedać – tłumaczy Edyta Krakowiak.
Według portalu Oferty.net średnia stawka ofertowa mkw. dwupokojowego lokum to ok. 9,2 tys. zł. Cena ta – w porównaniu z początkiem ubiegłorocznego lata, kiedy to wynosiła ok. 8,8 tys. zł za mkw. – poszła w górę.
[srodtytul]Mało w Rembertowie[/srodtytul]
Dwa pokoje bez trudu znajdziemy w każdej warszawskiej dzielnicy. Największa podaż takich ofert jest w dzielnicach blisko centrum, czyli na Mokotowie, w Śródmieściu, na Ursynowie i Woli.
– Pod względem ilościowym Mokotów zdecydowanie wyprzedza inne dzielnice. Podaż mieszkań z dwoma pokojami jest tu o ok. 45 proc. większa niż np. w Śródmieściu – mówi Edyta Krakowiak. Wylicza, że biorąc pod uwagę wszystkie mieszkania w danej dzielnicy, największa podaż lokali dwupokojowych jest w Ursusie (ok. 52 proc. całej oferty z tej dzielnicy), Rembertowie (ok. 50 proc.), na Ochocie (ok. 47 proc.), na Białołęce (46 proc.). Średnio dla większości dzielnic w stolicy podaż lokali dwupokojowych sięga ok. 45 proc.
– Najmniejszy wybór klienci mają w Rembertowie, Wesołej, Włochach i Wawrze, czyli tam, gdzie w ogóle jest najmniej mieszkań do kupienia – dodaje Marcin Jańczuk.
Edyta Krakowiak zaznacza, że klienci najczęściej szukają miejsc, z których szybko dotrą do centrum, także komunikacją miejską. Od lat największym zainteresowaniem cieszy się więc Mokotów i Ursynów w pobliżu metra.
– Większość kupujących może przeznaczyć na zakup dwóch pokoi nie więcej niż 380 tys. zł, co jest możliwe głównie w budownictwie starszym, sprzed 2000 roku – zaznacza Edyta Krakowiak.
Marcin Jańczuk dodaje, że sporo osób szuka dwóch pokoi także na Ochocie i Pradze-Południe. Najniższe ceny takich lokali wynoszą ok. 7 tys. zł za mkw.
[ramka][b]ILE ZA DWA POKOJE[/b]
- [b]Mokotów[/b], ul. Racławicka, 47 mkw., cena mkw.: 9 tys. zł, cena całości: 421 tys. zł
- [b]Śródmieście[/b], ul. Anielewicza, 49 mkw., cena mkw.: 9,6 tys. zł, cena całości: 470 tys. zł
- [b]Ursus[/b], ul. Obrońców Helu, 50 mkw., cena mkw.: 6,5 tys. zł, cena całości: 325 tys. zł
- [b]Ursynów[/b], ul. Alternatywy, 33 mkw., cena mkw.: 12 tys. zł, cena całości: 395 tys. zł
[i]źródło: Gratka.pl[/i] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA