fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Gwiazdy na wyciągnięcie ręki

Paweł Kukiz
SAM, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Jan Bończa-Szabłowski
Artyści teatru, filmu, muzyki i plastyki spotkają się z widzami w Międzyzdrojach. Najważniejsze koncerty pokaże telewizja Polsat
Festiwal odbędzie się po raz 15., ale jak wspomina pomysłodawca imprezy Waldemar Dąbrowski, jego przygoda ze sztuką w Międzyzdrojach rozpoczęła się 18 lat temu. – Wtedy jako wiceminister kultury namówiłem grupę młodych artystów, by zrealizowała Festiwal Komedii Filmowej – mówi „Rz”. – Sukces imprezy zachęcił mnie do rozszerzenia formuły. Uświadomiłem także sobie, że głoszone u progu lat 90. przez ludzi polskiej sztuki słowa „jesteśmy wreszcie we własnym domu” pozostały bez echa. Artyści czuli się zagubieni. Międzyzdroje miały być miejscem ich integracji, a także spotkań z widzami. I tak się stało. Były koncerty, spektakle, filmy i mnóstwo czasu na rozmowy. Miałem satysfakcję, kiedy Gustaw Holoubek po jednej z pierwszych edycji powiedział, że w Międzyzdrojach spędzamy cztery dni, kontaktując się ze sobą intensywniej niż przez cały rok.
Widzowie od początku zaakceptowali formułę imprezy, a kolorowe pisma prześcigały się w prezentowaniu zdjęć popularnych artystów w bardziej prywatnych sytuacjach: na basenie lub podczas posiłku.
– Publiczność przyjeżdżająca z całej Polski ma szansę spotkać się z artystami, których podziwiać może jedynie w telewizji – twierdzi Dąbrowski.
W tym roku na liście 30 gości specjalnych znaleźli się m.in.: Alina Janowska, Jan Frycz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Allan Starski, Andrzej Łapicki, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski, Jan Jakub Kolski, plastycy Edward Dwurnik, Rafał Olbiński, Jerzy Kalina i Adam Myjak.
Festiwal włączy się w obchody Roku Chopinowskiego. W kinie konesera zaprezentowany zostanie program „Chopin, filmowe motywy”. Z recitalem chopinowskim wystąpi Janusz Olejniczak. Do fenomenu naszego najsłynniejszego kompozytora odniosą się muzycy jazzowi oraz plastycy, m.in. Tomek Sikora i Hanna Bakuła.
Program jubileuszowy jest szczególnie bogaty. Znalazły się w nim m.in. bijące rekordy powodzenia warszawskie spektakle „Opis obyczajów 3” Teatru IMKA Tomasza Karolaka, „Akompaniator” Syreny, „Harcerki” Sceny Prezentacje oraz „Przyjazne dusze” Teatru Kwadrat.
Telewizja Polsat, która transmitować będzie wydarzenia z festiwalu, postawiła na koncerty muzyki rozrywkowej. W piątkowy wieczór zobaczyć można będzie występ Pawła Kukiza z zespołem Piersi. W sobotę swoje największe przeboje przypomni Urszula. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie takich hitów jak „Dmuchawce, latawce wiatr” czy „Konik na biegunach”. Zabrzmią także piosenki z najnowszej płyty „Dziś już wiem”. Natomiast gwiazdą niedzieli będzie Borys Szyc. Aktor zaśpiewa przeboje zagranicznych gwiazd, m.in.: „Purple Rain” Prince’a, „I Fell Good” Jamesa Browna oraz „Hit The Road Jack” Raya Charlesa.
Zgodnie z tradycją festiwalu kolejni artyści odcisną dłonie w słynnej Alei Gwiazd.
– Ta aleja zaczyna mieć wymiar nie tylko artystyczny, ale i historyczny – mówi Waldemar Dąbrowski. – Wielu twórców już nie ma między nami. W tym roku oprócz Hanny Śleszyńskiej, Anny Dereszowskiej, Borysa Szyca, Tomasza Karolaka odsłonimy też odcisk dłoni Franciszka Starowieyskiego. Temu wielkiemu i niezapomnianemu twórcy poświęcona będzie wystawa „Frankowi w hołdzie”, gdzie pojawią się dzieła Olbińskiego, Dwurnika, Myjaka, Pągowskiego i Świerzego.
[i]Jubileuszowy Wakacyjny Festiwal Artystów w Międzyzdrojach
Polsat | 19.30, 22.45 | PIĄTEK | 19.30, 23.00 | SOBOTA, NIEDZIELA[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA