fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polacy znów zaciągają kredyty

Podaż pieniądza wzrosła w czerwcu o 7,1 proc. rok do roku. Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” wskazywała na wyższy wskaźnik – 7,6 proc. Taki też wzrost wartości pieniądza w gospodarce wystąpił w maju
Depozyty gospodarstw domowych wzrosły w czerwcu o niespełna 5 mld zł, do 399 mld zł. Jeszcze większy wzrost skłonności do oszczędzania zaobserwować można po stronie przedsiębiorstw. Ich lokaty zwiększyły się przez ostatni miesiąc o 5,6 mld zł i sięgnęły 167,7 mld zł.
Analitycy zwracają jednak na wyraźny wzrost należności banków w segmencie gospodarstw domowych – aż o 17,6 mld zł w samym czerwcu, do 459,5 mld zł. – Silny wzrost kredytów dla ludności. tylko częściowo można wytłumaczyć efektem kursowym. Wszystko wskazuje, że ożywienie na rynku nieruchomości i odwrócenie negatywnych tendencji na rynku pracy skłania coraz więcej osób do inwestowania – mówi Piotr Bujak, ekonomista Banku Zachodniego WBK.
Tak dużego wzrostu aktywności nie widać z kolei po stronie firm. Kredyty przedsiębiorstw wzrosły w czerwcu o 1,6 mld zł, do 220,8 mld zł. O 3,5 mld zł, do 24,7 mld zł zwiększyło się zadłużenie niemonetarnych instytucji finansowych (wpływ mógł mieć na to debiut Tauronu Polskiej Energii na GPW).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA