fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bumar: Osłonimy kraj przeciwlotniczą tarczą

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Bumar szykuje się do rozstrzygającej batalii, która ma przekonać rząd do budowy w kraju przeciwlotniczej Tarczy Polski. Kluczowym partnerem rodzimych firm w tym długofalowym projekcie, wartym miliardy złotych, ma być europejski Dom Rakietowy MBDA
— Jeszcze w tym miesiącu będziemy gotowi do poważnej debaty z rządem. Liczymy, że zapali on zielone światło dla tworzenia krajowymi siłami wielopoziomowego rakietowego systemu chroniącego Polskę od ataku z powietrza — mówi prezes Bumaru Edward E. Nowak. Szef obronnego holdingu przyznaje iż start Tarczy Polski ma dla zbrojeniowej grupy kluczowe znaczenie. W tym roku najważniejsze akcje marketingowe Bumaru, z kumulacją podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, na początku września, będą podporządkowane zdobyciu pieniędzy na rozpoczęcie prac projektowych.
[srodtytul]Polska elektronika, zagraniczne pociski[/srodtytul]
Edward Nowak twierdzi, że przyszła Tarcza Polski nie koliduje z strategicznymi planami rozwijania w Polsce i krajach NATO amerykańskich systemów przeciwrakietowych SM -3, czy wykorzystywania starszych zestawów Patriot.
Podczas powitania amerykańskiej ćwiczebnej baterii Patriot w Morągu zamiar wzmocnienie obrony powietrznej deklarował minister obrony Bogdan Klich: — Zaproponujemy stworzenie wieloletniego, rządowego programu budowy rakietowego kompleksu obrony przeciwlotniczej finansowanego bezpośrednio z kasy państwa na postawie specjalnej ustawy — mówił szef MON.
— W naszym projekcie Francuzi dają rakiety, polskie firmy — gotowe rozwiązania radarowe i elektroniczne. Proponujemy stopniową budowę systemów zaczynając od najkrótszych zasięgów. Już przecież mamy, m.in. sprawdzone, własne wyrzutnie kierowanych pocisków GROM, artyleryjski system Loara — mówi prezes Bumaru.
[srodtytul] Technologiczna współpraca[/srodtytul]
Polski holding obronny już w zeszłym roku podpisał z francusko- brytyjsko — włosko — niemieckim koncernem rakietowym MBDA umowę o współpracy przy tworzeniu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Polityczne wsparcie dla projektu zadeklarowano nawet na polsko — francuskim szczeblu rządowym.
Eksperci twierdzą, że uzbrojona w europejskie pociski polska tarcza warta co najmniej kilka miliardów złotych, miałaby szansę stosunkowo szybko i kompleksowo zastąpić przestarzałe i wycofywane rakiety produkcji rosyjskiej.
— To sensowna koncepcja bo zakłada włączenie do tworzenia tarczy rodzimego przemysłu, kładzie nacisk na rozwój i wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań w dziedzinie radiolokacji i systemów wspierania dowodzenia, a mamy je już na światowym poziomie — mówi Andrzej Kiński, szef Nowej Techniki Wojskowej i ekspert militarny. Prezes Bumaru ocenia, że co najmniej 60 procent technologicznych rozwiązań potrzebnych do zbudowania tarczy będzie w stanie dostarczyć krajowy przemysł.
Edward E. Nowak podkreśla też wielką otwartość na przemysłową współpracę francuskich partnerów. — Konkurujący o polskie zamówienia Amerykanie do tej pory nawet nie nie deklarowali, iż byliby gotowi podzielić się technologiami — potwierdza Andrzej Kiński.
[srodtytul]Rakiety z krajowej fabryki[/srodtytul]
Przedstawiciele warszawskiego Radwaru, który ma być głównym partnerem MBDA i integratorem systemu, zapewniają, że gotowe są już sprawdzone systemy radiolokacyjne, kierowania ogniem i wspomagania dowodzenia dla rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Potężniejsze radary i elektronikę do zarządzania powietrznym polem walki produkuje w stolicy Przemysłowy Instytut Telekomunikacji. Sprzęt z PIT doceniło i kupuje NATO.
Podstawą architektury Tarczy Polski miałoby być więc połączenie polskich stacji radiolokacyjnych oraz naszych sieci dowodzenia i zarządzania obroną przeciwlotniczą z zaawansowanymi pociskami rakietowymi MBDA: VL Mica — skutecznymi na krótkim dystansie (do 20 km) i rakietami Aster 30, o zasięgu 120 kilometrów, oraz z istniejącymi już polskimi zestawami Poprad i Loara.
— Kluczowe dla naszego projektu będzie przeniesie do Polski budowy rakiet mica ,bardzo skutecznych w bezpośredniej obronie. Francuzi deklarują w tym względzie daleko idącą współpracę — zapewnia prezes Bumaru.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA