fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Ofiary katastrofy w Zakopanem

Trzech robotników zginęło dziś rano na budowie hotelu Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, gdy na pracujących runęła część odkuwanej konstrukcji budynku. Czwarta osoba została lekko ranna. Zakopiańska policja jest przekonana, że w czasie prac doszło do poważnych zaniedbań.
Podczas rozbierania starego hotelu, a konkretnie zadaszenia, jakie nad nim się znajdowało, jeden z pracujących na balkonie na wysokości drugiego piętra mężczyzn nagle runął w dół razem z konstrukcją, którą odkuwał – relacjonują świadkowie tragedii. Dwie osoby zostały wówczas przygniecione spadającą betonową płytą, a trzecia, ciężko ranna, mimo wysiłków lekarzy zmarła w zakopiańskim szpitalu. Ofiary tragedii mają zaledwie 18, 21 i 23 lata. Pochodzą z okolic Zamościa.
Na miejscu tragedii niemal natychmiast pojawili się inspektorzy nadzoru budowlanego i prokurator oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Prace wstrzymano.
- Trudno na razie wskazać, kto zawinił, ale nie ulega wątpliwości, że na tej budowie doszło do zaniedbań – mówi „Rz” rzecznik zakopiańskiej policji nadkomisarz Kazimierz Pietruch. – Trzeba wyjaśnić, dlaczego pracujący u góry mężczyzna, choć przypięty zabezpieczającą linką, runął razem z nią na dół. I dlaczego balkon odkuwany był w taki sposób, choć w pobliżu stał dźwig, który do pomocy w takich pracach mógł zostać użyty – dodaje. Jego zdaniem, ofiar mogło być więcej, na szczęście inni pracujący pod owym balkonem mężczyźni zdołali uciec. Ten, który odniósł lekkie obrażenia, przylgnął się do ściany budynku i to uratowało mu życie.
To katastrofa budowlana – uznali już inspektorzy nadzoru budowlanego – powiedziała „Rz” rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie Anna Majerek. To nadzór zdecyduje też, kiedy inwestycja znowu ruszy z miejsca. Na pewno nie stanie się to szybko.
Przebudowa należącego do Centralnego Ośrodka Sportu hotelu zaczęła się w kwietniu. Miała kosztować ok. 22 mln zł. Przetarg na modernizację obiektu wygrało konsorcjum z Warszawy, a środki pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Władze zakopiańskiego COS zapowiadały, że hotel będzie pierwszym obiektem w Polsce mającym pokoje hipobaryczne, w których dzięki regulatorom składu powietrza powstaną warunki imitujące pobyt na wysokości 7000 m nad poziomem morza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA