fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Spada zaufanie niemieckich inwestorów

Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW poinformował, że jego indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków spadł do poziomu najniższego od 15 miesięcy
Zaufanie niemieckich inwestorów spadło w lipcu po raz trzeci z rzędu. Wśród przyczyn pogorszenia nastrojów wymienia się obawy, że europejski kryzys zadłużeniowy zahamuje wzrost gospodarczy i przekonanie, że przeprowadzane w bankach tzw. stress testy świadczą jedynie o trwałości tego kryzysu.
Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW poinformował, że jego indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków spadł z 28,7 pkt w czerwcu do 21,2, co jest poziomem najniższym od 15 miesięcy. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika, ale do 25,3 pkt. Indeks ZEW wykorzystywany jest do prognozowania sytuacji rynkowej w najbliższym półroczu.
Wiele najnowszych danych świadczy o przyspieszeniu wzrostu niemieckiej gospodarki w minionym kwartale, ale ekonomiści są na ogół zgodni co do tego, że tak wysokiego tempa nie da się utrzymać w drugim półroczu. Cięcia wydatków budżetowych pogorszą nastroje konsumentów i spowodują spadek popytu w całej strefie euro, która jest największym rynkiem eksportowym Niemiec.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA