fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Małe najbardziej pożądane

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Najwięcej mieszkań o powierzchni do 60 mkw. jest dziś do kupienia w Wilanowie, na Białołęce oraz na Mokotowie
Im więcej osiedli o charakterze popularnym w danej dzielnicy, tym więcej małych mieszkań w ofercie deweloperów. Np. na Białołęce ponad połowę podaży stanowią właśnie takie lokale, a w Wilanowie – poniżej 30 proc. – mówi Łukasz Madej, szef firmy ProDevelopment.
Powierzchnię nieprzekraczającą 60 mkw. mają głównie kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Tylko ok. 15 proc. podaży wśród lokali do 60 mkw. stanowią trzy pokoje – podaje ProDevelopment. Natomiast najmniejsze 4-pokojowe mieszkania zajmują co najmniej 62 mkw.
Zdaniem analityków dziś najbardziej atrakcyjną ofertą dla kupujących byłyby trzy pokoje na pow. 58 mkw., z zamkniętą kuchnią. – Im więcej pokoi na mniejszym metrażu, tym szybsza sprzedaż – zapewnia Łukasz Madej.
Średni metraż kupowanych mieszkań ciągle maleje ze względu na niską zdolność kredytową. Dlatego też deweloperzy oferują na nowych osiedlach coraz więcej małych lokali.
Np. spółka Bouygues Immobilier Polska w swych dwóch nowych projektach – Villa Arte i Villa Parc – postawiła głównie na mniejsze lokale.
– Klienci kupują przede wszystkim kawalerki. Najczęściej są to ludzie młodzi, którzy po raz pierwszy decydują się na zakup własnego mieszkania. Zdarzają się również osoby, które wybierają mniejsze mieszkania w celach inwestycyjnych. Liczba sprzedanych mieszkań dwu- i trzypokojowych jest niższa o ok. 20 – 30 proc. w stosunku do poziomu sprzedaży kawalerek – wyjaśniają w biurze Bouygues Immobilier. Zmiany w wielkościach budowanych mieszkań widać na przykładzie Wilanowa – aktualnie w sprzedaży jest tam ponad 600 takich lokali do 60 mkw.
– Klienci preferują małe mieszkania: jedno-, dwu- lub trzypokojowe, co jest efektem zaostrzonej polityki kredytowej banków. Najczęściej udzielane kredyty mają wysokość 400 – 600 tys. zł – wylicza Dariusz Wolny, przedstawiciel spółki Acciona Nieruchomości.
Radosław Bieliński z Dom Development twierdzi, że ciągle najbardziej popularne są mieszkania o powierzchni do 50 mkw., z dwoma – trzema pokojami.
Także Dolcan najczęściej sprzedaje lokale dwupokojowe o pow. 40 – 49 mkw. i trzypokoje o pow. 55 – 65 mkw. Również klienci Unidevelopment celują głównie w kawalerki o pow. do 37 mkw. lub dwa pokoje o pow. ok. 50 mkw.
– Mieszkania jednopokojowe kupują przeważnie osoby młode, single, do 30. roku życia (ok. 66 proc. transakcji). Dwa pokoje – single lub pary. Na decyzję o kupowanym metrażu wpływa nie tylko zdolność kredytowa klientów, ale także również późniejsze miesięczne obciążenie domowego budżetu ratą kredytową – opowiada Ewa Przeździecka, kierownik Działu Marketingu w spółce Unidevelopment.
Podobnie wnioski płyną z obserwacji pracowników biur sprzedaży w Budimeksie Nieruchomości. – Spółka podpisuje najwięcej umów sprzedaży lokali dwupokojowych do 50 mkw. – Może to już być ciekawa propozycja dla trzyosobowej rodziny – twierdzi Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży z Budimeksu Nieruchomości.
[ramka][b]Najwięcej mieszkań do 60 mkw. (w sztukach)[/b]
- Wilanów – 634
- Białołęka – 595
- Mokotów – 389
[i]źródło: ProDevelopment[/i][/ramka]
[ramka][srodtytul]Oferta deweloperów w Warszawie[/srodtytul]
[b]Mieszkania na sprzedaż do 60 mkw.:[/b]
- [b]Acciona Nieruchomości[/b] – 98 mieszkań, w dwóch projektach – Apartamentach Pańska na Woli (90 lokali o średniej cenie za mkw. 12,2 tys. zł) i Atmosfera Apartamenty na Wilanowie (8 mieszkań o średniej cenie za mkw. 8,2 tys. zł)
-[b] Atlas Estates[/b] – w wieżach Platinum Towers na Woli zaprojektowano 274 lokali do 60 mkw. Do wzięcia pozostało pięć kawalerek i 11 dwupokojowych mieszkań o takiej powierzchni. Kosztują 13 – 20 tys. zł za mkw. W Capital Art Apartments również na Woli zaplanowano 181 mieszkań do 60 mkw., z czego dziś dostępnych jest 20 za średnio 10 tys. zł za 1 mkw.
- [b]Bouygues Immobilier Polska[/b] – w Villa Arte na Woli na klientów czeka 35 mieszkań w cenie min. 6,9 tys. zł za mkw., a w Villa Parc na Ochocie – 59 mieszkań, za min. 7,5 tys. zł za mkw.
- [b]Budimex Nieruchomości[/b] – lokale do 60 mkw. oferuje w czterech inwestycjach – Apartamenty Murano w Śródmieściu za 9,8 – 10 tys. zł za mkw., Berberysowe Ogrody na Ochocie – 8 – 9,8 tys. zł za mkw. Według portalu Tabelaofert.pl w projekcie Apartamenty Murano do kupienia jest osiem lokali o pow. do 60 mkw., a w Berberysowych Ogrodach – 35. Ponadto na klientów czekają ostatnie lokale o pow. do 60 mkw. na Osiedlu Idzikowskiego na Moktowie (8,4 – 8,5 tys. zł za mkw.) i na Osiedlu Olbrachta II na Woli (7 – 8,1 tys. zł za mkw.)
- [b]Dolcan[/b] – proponuje 451 mieszkań w trzech projektach: al. Krakowska na granicy Ochoty i Włoch – 220 lokali za 7,3 – 7,6 tys. zł za mkw., os. Skierniewicka na Woli – 82 mieszkania za 9,1 – 12 tys. zł za mkw. oraz Osiedle Tęczowe we Włochach – 149 mieszkania za 6,5 tys. zł za mkw.
- [b]Dom Development[/b] – ma na sprzedaż 672 mieszkania do 60 mkw. w dziewięciu inwestycjach w różnych dzielnicach Warszawy, głównie na Białołęce. Kosztują 5,4 – 9 tys. zł za mkw.
- [b]Pirelli Pekao Real Estate[/b] – oferuje 230 mieszkań w I etapie projektu Młoda Praga na Pradze Południe za 6,2 – 8,7 tys. zł za mkw.
- [b]Polnord[/b] – chce sprzedać 67 lokali w projektach powstających w Miasteczku Wilanów, dwa – w Krysztale Wilanowa oraz 65 w projekcie Dobry Dom 65. Kosztują co najmniej 7,7 tys. zł za mkw.
- [b]Unidevelopment[/b] – oferuje ok. 60 proc. z 355 mieszkań, jakie powstaną w trakcie realizacji trzech etapów inwestycji Santorini na Pradze Południe. Kosztują 6,6 – 7 tys. zł za mkw.
[i]źródło: deweloperzy, tabelaofert.pl[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA