fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Kiedy Nosowska była Kasią

Rzeczpospolita
Ukazały się remiksy najnowszej płyty Hey, a także reedycje pierwszych trzech albumów zespołu
Podwójny album „Re-Murped!” przeznaczony jest głównie dla fanów zmartwionych tym, że wokalistka Hey zawiesiła solowy projekt Nosowska, pod którego szyldem skupiła się na elektronicznych brzmieniach. Współpracowała wtedy m.in. ze Smolikiem i to on przygotował nową wersję „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy”. Świetnie brzmią remiksy zrealizowane przez Bueno Bros – „Stygnę”, „Chiński urzędnik państwowy” i „Vanitas”. Ale najwięcej szaleństwa jest w „Stygnę” Pawła Krawczyka i „Fazie Delta” Marcina Borsa. Nie da się ukryć, że potwierdzają mniejsze zainteresowanie liderów Heya klasycznym rockiem.
Wielu młodym fanom grupa kojarzy się dziś wyłącznie z utworami nagranymi z Krawczykiem. Tylko z koncertów mogą znać repertuar stworzony przez założyciela i pierwszego lidera Piotra Banacha, obecnie Indios Bravos. Jego odejście z Heya było w polskim show-biznesie trzęsieniem ziemi. Niewielu dawało wtedy szanse Kasi Nosowskiej i jej kolegom na utrzymanie mocnej pozycji. Tymczasem grupa jest rockowym liderem w kraju już drugą dekadę.
Wracając po latach do pierwszych albumów zespołu, obawiałem się o odbiór największych przebojów z debiutanckiej płyty „Fire”, które zostały wyeksploatowane przez radio – jak „Moja i twoja nadzieja” oraz „Teksański”. Tymczasem bronią się, ale największą frajdę przyniosły mi ostre gitarowe kompozycje „One of Them”, „Choice” czy ballada „Dreams”. Właściwie tylko „Desire” i „Flowers for Titus” nie przetrwały próby czasu.
„Ho!” to kontynuacja debiutu, ale lepsza jest produkcja nagrań, nowocześniejsze, bardziej soczyste, brzmienie. Znakomite są „Empty Page” i „Have a Nice Day”, w którym Hey gra ostro niemal jak Metallica. Fascynują rytmiczne rozwiązania w „Between”, szczególnie partie basu. Wisienką na tym muzycznym torcie jest „Is It Strange”, rewelacyjny blues z przepiękną gitarową solówką.
Trzecia płyta „?” przyniosła zmianę nie tylko w eksponowanej na okładce fryzurze Kasi Nosowskiej. To najbardziej dojrzały z pierwszych trzech albumów. W ogóle się nie zestarzał. „Prawda” jest przejmującym zapisem kompromisów, na które decydował się zespół w strategii marketingowej. Nie dotyczyły jednak ani muzyki, ani tekstów. Imponują wokalne interpretacje i gitarowe aranżacje we „Wczesnej jesieni” oraz „Dorosłości jako początku umierania”. Robi wrażenie różnorodność pomysłów w „Kropli”, „Musli”, „Liście” czy „Heledore Babe”.
Czy wiedzieliśmy, jaki mamy znakomity zespół? Madame Katarzyna, jak nazywają wokalistkę muzycy zespołu, musiała mieć taką intuicję, nie rezygnując z Heya po odejściu Piotra Banacha.
[ramka]
[b]HeyRE-MURPEDd![/b]
[i]ql music 2010[/i]
[b]Fire, Ho, ?[/b]
Universal 2010[/ramka]
[ramka] [b]
Nosowska w Łazienkach już 22 lipca![/b]
Koncert NOSOWSKIEJ i UNISEXBLUES BAND z projektem „N/O” poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej otworzy pierwszy z cyklu letnich Koncertów z koksem - specjalnie na zimne lato. Fundacja Sztuki Niegłupiej ([link=http://www.nieglupiej.pl]www.nieglupiej.pl[/link]) zaprasza 22 lipca o 21:00 do Teatru na Wyspie w warszawskich Łazienkach.
Na płycie „N/O” nagranej przez Nosowską wraz z UniSexBluesBand znalazło się 9 piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej, wśród nich m.in. „Na całych jeziorach ty”, „Uroda”, „Zielono mi”, czy przejmująco zinterpretowane „Kto tam u ciebie jest?”. Album pojawił się w sprzedaży pod koniec listopada 2009 r.
[b]Nosowska & UniSexBluesBand to: [/b]
Katarzyna Nosowska – śpiew
Marcin Macuk – gitara, śpiew
Michał Chęć – gitara
Tomasz Duda – saksofon, klarnet
Jarek Jóźwik – instrumenty klawiszowe
Łukasz Moskal – perkusja
Dominik Trębski – trąbka
Stanisław Wróbel – bas
Krzysztof Zalewski – wibrafon
więcej informacji: [link=http://www.nosowska.pl]www.nosowska.pl[/link], [link=http://www.myspace.com/unisexblues]www.myspace.com/unisexblues[/link]
[b]W warszawskich Łazienkach zagrają również:[/b]
29 lipca, godz. 21.00 – Jan Młynarski i Gaba Kulka – MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI
5 sierpnia, godz. 21.00 – BiFF gra „Ano”, czyli jeden z najgłośniejszych debiutów 2009
12 sierpnia, godz. 21.00 – MOTION TRIO
Bilety:
Nosowska, Młynarski plays Młynarski, Motion Trio – 39 zł; BiFF – 30 zł
[i] materiały organizatora[/i] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA