fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma sfinansuje edukację złego studenta

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Po 16 lipca pracodawca będzie musiał płacić za urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy, nawet jeśli zatrudniony będzie powtarzał rok albo semestr. To efekt wchodzących w życie tego dnia przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych
Chodzi o dodane do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] art. 103[sup]1[/sup] – 103[sup]6[/sup] ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?id=357309]DzU nr 105, poz. 655[/link]). To one nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku płacenia za edukację pracownika w razie powtarzania przez niego semestru albo roku.Nie pozwalają też w takiej sytuacji na zawarcie umowy odbierającej podwładnemu wynagrodzenie za czas spędzony na uczelni i z tytułu urlopu szkoleniowego. W umowie szkoleniowej szef może jedynie umieścić zapis, że w razie powtarzania roku nie będzie finansował określonych świadczeń dodatkowych.[srodtytul]Możliwość ograniczeń zniknęła [/srodtytul]Nowe przepisy kodeksu pracy są niekorzystne w stosunku do poprzednich. W nieobowiązującym już [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DF72838BCCA35098781F6B85E93285BD?...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA