fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jak zmusić sąsiada do udostępnienia lokalu?

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
[i][b]Co zrobić w przypadku, gdy jeden z mieszkańców wspólnoty (20 mieszkań) odmawia przeprowadzenia wymiany pionów wodnego i kanalizacyjnego? Oświadczył on, że nie wpuści robotników do mieszkania, unika rozmowy z zarządem i członkami wspólnoty, nie odbiera listów poleconych, nie przychodzi na zebrania wspólnoty. Jak najprościej doprowadzić do realizacji robót remontowych i zmusić uciążliwego sąsiada do udostępnienia mieszkania ekipie remontowej?[/b][/i]
[b]- K.[/b]
Najwyraźniej sąsiad nie zdaje sobie sprawy z obowiązku, jaki nakłada na niego przepis art. 13 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]. Mówi on, że na żądanie zarządu wspólnoty właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Piony wodne i kanalizacyjne stanowią część nieruchomości wspólnej, podobnie jak instalacja centralnego ogrzewania. Blokując wstęp do swojego lokalu, sąsiad wykracza przeciwko interesom wspólnoty.
Jeśli sąsiad nie reaguje na pisemne wezwania zarządu wspólnoty do udostępnienia mieszkania, wspólnota (zarząd) może wystąpić przeciwko niemu do sądu z pozwem o nakazanie wstępu do lokalu. Z sądowym nakazem zarząd wspólnoty powinien iść do komornika, który wyegzekwuje nakaz.
W przypadku, gdy sąsiad w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota ma prawo żądać w trybie procesu sprzedaży jego lokalu w drodze licytacji (art. 16 ust. 1 uwl).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA